Охриѓанец кривично ќе одговара за напад врз службено лице

- Хроника
129

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „напад врз службено лице  при вршење работи на безбедноста“, СВР Охрид  поднесе кривична пријава  против ШР. (39) од Охрид.

П.ријавениот, казненото дело го сторил на осми овој месец во 20 часот и 45 минути во неговиот дом на улицата „Бистрица“ во Охрид. Тука, униформиран полициски службеник преземал службени дејствија откако претходно, членови од семејството на сега пријавениот, пријавиле казнено дело „семејно насилство“.

Во момент на активна работа за решавање на пријавеното казнено дело, Ш.Р. физички го нападнал полицискиот службеник нанесувајќи му повреди и набиеници по целото тело. Набрзо, униформираниот полициски службеник успаел да го доведе во послушност напаѓачот и да го приведе во полициска станица по што побарал лекарска помош во Општата болница во Охрид.

Извор: СВР Охрид

Facebook Коментари