ТОП Вести

Хроника

Заканувајќи се со нож се обидел да одземе седативи пред аптека во Струга

52-годишниот Б.Н. под закана со нож се обидел да одземе седативи од 48-годишниот И.И. пред аптека на улицата „Маршал Тито“ во Струга. Инцидентот ...

Во првите девет месеци од годинава во Охрид се регистрирани 44 жртви на семејното насилство

Во првите девет месeци од оваа година, на подрачјето на Охрид, регистрирани се вкупно 43 казнени дела поврзани со семејното насилство од кои:14 ...

Kривична пријава за две лица -со лажни податоци сакале да прикажат дека огревно дрво потекнува од државна шума

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела ,измамување на купувачи”,продолжено казнено дело ,,фалсификување или уништување на деловни книги”, СВР Охрид поднесе ...

Кривична пријава заработи охриѓанка која го вознемирувала својот син и го заклучувала дома

  Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело ,,загрозување на сигурноста“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Ф.Ѓ.(56) од Охрид. Пријавената, ...

3-годишно девојче изгоре во пожар во струшко

Во струшко Ново Село, вчера, околу 11 часот, во куќа сопственост на 32-годишно лице, од засега непознати причини настанал пожар. Во куќата била ...

Жител на с. Лешани заработи кривична пријава – ја претепал сопругата

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда при семејно насилство“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.М (35) од ...

Сепса е причината за смртта на двегодишното дете од Охрид

Основното јавно обвинителство од Охрид информира дека го добило секциониот протокол од извршената судско медицинска експертиза на двегодишното дете кое почина во август ...

Жител на охридското село Шипокно кривично ќе одговара за казнено дело „телесна повреда“

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда“, СВР Охрид Охрид поднесе кривична пријава против Л.И.(64) од охридското село Шипокно. ...

Скопјанец со измама одзел 10 јагниња од жител на с. Лешани

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Н.(64) од Скопје. Пријавениот, во текот на ...

Охриѓанец кривично ќе одговара поради давање лажен исказ

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „давање лажен исказ“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Г.Д.(34) од Охрид. Пријавениот, на ...