ТОП Вести

Интервју

Буџетски форум и отворен ден со градскиот архитект во Струга – учеството на граѓаните од големо значање

Во денешното издание на емисијата Play cafe наши гости беа Катерина Талеска Скепароска и Ѓоко Милески, проектни координатори во Центарот на заедницата на ...

Здравка Крстиноска: Енкаустиката е арт-терапија која може да послужи за создавање подобро утре

Плеј радио секоја среда ги отвора вратите за сите оние кои се корисни и креативни општествени чиниели во нашиот град. Овој пат посветивме ...

Младинската размена преку проектот „YES“ можност за средношколците да учат една година во САД

Средношколците од цела Македонија , преку проектот „YES“, имаат можност да бидат дел од младинска размена.  Програмата е финансирана преку Стејт Департментот на ...

Јосип Коцев: Целиот мој живот е поезија – тоа што го пишувам е слика на моето битие

Младиот и талентиран поет Јосип Коцев е номиниран за наградата „Браќа Миладиновци“ која на Струшките вечери на поезијата се доделува за најдобра поетска ...

Едукативен центар „Таргет“ – Мал универзум за учениците во Струга

Од месец септември децата од прво до деветто оделение ќе имаат свој мал универзум, а тоа е едукативниот центар „Таргет“, ова е вистинска ...

Дефектолог Соња Маџоска: Родителите на дечињата со аутизам треба да бидат храбри и гласни во своите барања

Од 2-ри до 3-ти септември во зградата на Општина Охрид ќе се одржи обука за родители во рамките на ESIPP проектот. Станува збор ...

Албумот „Ти Сум Јас“ на Анита Мицова за сите љубители на квалитетна македонска забавна музика

Aнита Мицова заедно со својот бенд неодамна го промовираше својот прв албум насловен како „Ти Сум Јас“, албумот содржи осум песни, сите се ...

Глигорие Ќатоски: За струшката депонија е потребно решение на среден рок се до изградбата на регионални депонии

Струшката дива депонија е најсериозниот проблем кој Струга го има, според екологистите тоа е проблем кој што постои повеќе од 15 години, но ...

КУД „Илинден“ ќе го одржи 34-от годишен концерт – традиција изградена со културни вредности вреднувани од публиката

KУД „Илинден“ на 17 јуни по 34-ти пат ќе го одржи својот годишен концерт во големата сала на Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ ...

Струга ќе биде домаќин на четвртиот интернационален џудо-турнир „Struga Open 2017“

Членовите на Џудо клубот „Дрим“ од Струга имаат настапувано на бројни натпреварувања надвор од нашата земја и редовно во Струга се враќаат со ...