ТОП Вести

Музика

Новогодишни изненадувања од Eye Cue

Плодната 2017 Ај Кју решија да ја заокружат со четвртиот сингл за оваа година насловен „Можам но не сакам“. Овој сингл е во ...

МУЛТИМЕДИЈАЛЕН КОНЦЕРТ НА ДАРИЈА АНДОВСКА И АНА ПАНДЕВСКА ВО МАКЕДОНСКАТА ФИЛХАРМОНИЈА

 Во петок, 15 декември,  во камерната сала на Македонската филхармонија во 20 часот, ќе се одржи Мултимедијален концерт на кој ќе бидат изведени дела ...

Анита Мицова со одличен спот ја долови приказната на песната „РАЈ“

Aнита Мицова го промовираше спотот за песната „Рај“ која се најде на незиниот прв студиски албум насловен како „Ти сум јас“ кој содржи ...

Незаменливиот Мишо Ковач на концерт во Скопје

По долги 20 години македонската публика конечно добива можност да ужива во песните на легендарниот хрватски пејач, Мишо Ковач.  Како што најавуваат организаторите ...

Традиционален концерт на ФМУ по повод основање на факултетот

Факултетот за музичка уметност – Скопје е јавна високообразовна установа во состав на Универзитетот “Св. Кирил и Методиј“ во Скопје која преку својата високообразовна дејност директно ...

ДАРИЈА АНДОВСКА ВО BALKAN PROJECT/ WOMEN IN MODERN MUSIC

Вечерва, во Мегарон- Концертната сала на Атина, Грција, Ergon Ensemble ќе ги претстави делата на шест истакнати композиторки од балканскиот полуостров: Дијана Ротару ...

Шон Мендес блесна на доделувањето на ЕМ-ТИ-ВИ музичките награди со четири освоени статуетки

Вчера се одржа доделувањето на Ем-ти-ви музичките награди во арената „Вембли“ во Лондон, а апсолутен победник и најголема sвезда на вечерта  беше канадскиот ...

(ВИДЕО ) „Време“ на Sarah Mace лета низ македонскиот етер

Скопје, (01.11.2017) Првиот албум на Sarah Mace совршено легна на полиците на Југотон. Нејзиниот проект „Floating through space with Sarah Mace“ полета со ...

Jордан Манов во нераскинлива врска и љубов со тапаните – кога музиката е составен дел од животот

Во рубриката „Мојот избор“ која се емитува во склоп на емисијата „Слушај плеј во 2“  наш гостин беше тапанарот Јордан Минов. Јордан Манов ...

(ВИДЕО) Горан Наумовски и Горан Папаз со нова песна

Горан Наумовски и Горан Папаз ја претставуваат новата песна под наслов „Надвор е темно“.  Музиката, текстот и  аранжманот  и продукцијата се дело на  ...