ТОП Вести

Вести

Кривична пријава за поранешната директорка на Завод и Музеј Охрид

Министерството за култура на Република Македонија ја известува јавноста дека Заводот и Музеј Охрид поднесе кривична пријава против поранешната директорка на оваа установа, ...

Хуманитарна акција за помош на децата со посебни потреби и ретки болести-„Милион клика за нашите деца“

Фондацијата „Допир“ заедно со Националната алијанса за ретки болести во Македонија ја започна хуманитарната акција „Милион клика за нашите деца“. Сите кои сакаат ...

21 декември е неработен ден за граѓаните припадници на турската заедница во Република Македонија

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ  („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 21 ...

Отворен ден за образование во Центарот на заедницата на општина Струга

Центарот на Заедницата на Општина Струга на 18.12.2017 година (понеделник) со почеток во 12:30 часот во своите простории на улица „Владо Малески“ б.б. ...

Бугарија и Хрватска со најлош стандард во ЕУ

Хрватска и Бугарија се единствените членки на ЕУ каде што куповната моќ на граѓаните е за 40 отсто пониска од просечната куповна моќ ...

Презентација на предлог програмта за „Заштита на луѓето од кучешки напади“ во Охрид

Во сабота во големата сала на општина Охрид со почеток од 12:00 часот дресерот на кучиња Ефто Стојаноски ќе одржи презентација на предлог ...

Ќе се избира најубаво украсен новогодишен двор или балкон во Охрид

Традиционално и оваа година Општина Охрид објавува  Конкурс за најубаво украсен новогодишен двор или балкон. Пријавувањето на конкурсот ќе трае од 14 до ...

Време: Променливо облачно со сончеви периоди, на крајниот запад врнежи од дожд

Денеска во Македонија ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди, по одделни котлини ќе има појава на магла. Ќе дува слаб до ...

Mинистерство за економија: Евтината тарифа останува за граѓаните

 Скопје, 14.12.2017 Во врска со информациите дека со предлог законот за енергетика евтината тарифа за граѓаните ќе биде укината, Министерството за економија како ...

Повеќе од 20 000 денари беа собрани на хуманитарниот „Рок мобилизација“ перформанс во Охрид

Црвен крст Охрид  преку  својата Facebook страница  изрази  голема благодарност до сите учесници-музичари и посетители на првиот балкански музички перформанс ROCK’N’MOB (Рок мобилизација), ...