ТОП Вести

Локални

Два германски филмови ќе се прикажуваат вечерва во Центарот за култура во Охрид

Љубителите на филмската уметност, во рамки на ревијата на германски филмови, вечерва во Центарот за култура „Григор Прличев” ќе имаат можност да проследат  ...

ТИМОТ НА СКОПСКИ САЕМ УСПЕШНО ГО ОРГАНИЗИРА САЕМОТ ТЕХНОМА 2017

43-от Меѓународен саем ТЕХНОМА & 37. Меѓународна изложба на иновации – МАКИНОВА 2017, годинава ќе се одржат од 25. до 29. октомври во ...

Еднодневна екскурзија на струшките пензионери за прекрасни спомени

Во рамките на програмата за работа во 2017 година ЗП-Струга,членови на ИО,претседателите на комисиите и активисти на Црвен Крст-Струга, предводени од претседателот на ...

Камерната претстава „Писма од Земјата” утре ќе се прикажува во Охрид

Утре (20-ти октомври)  на репертоарот на Народниот театар од Охрид љубителите на театарската уметност ќе имаат можност  да ја погледнат претставата „Писма од ...

На 25-ти октомври во Охрид повторно ќе се игра претставата „Аналфабет“

Идната среда,  25.10.2017 на репертоарот на Центар за култура „Григор Прличев“ во Охрид  повторно ќе биде изведена претставата “АНАЛФАБЕТ” – комедија според текст ...

Вториот Меѓународниот младински турнир во шаx ќе се одржи во Вевчани

Во периодот од 20-ти до 23-ти октомври во Вевчани ќе се одржи второто издание на Меѓународниот младински турнир „Ласкер Виа Игнација 2017“. На ...

Кинопроекција на филмот „Слава“ (Glory) во Струга

Во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“, Струга, во петок со почеток во 18:00часот, ќе се проектира бугарскиот филм „Слава“, во режија на Петар ...

Млади руски уметници ќе приредат софистицирана музичка вечер во Охрид

Во рамките на проектот „Амбасада на мајсторство“ , познатите руски уметници Данила Јефремов на кларинет и Иван Калатај на фортепиано вечерва ќе одржат ...

Документарен филм за Моравската мисија на Кирил и Методиј денеска ќе се прикажува во Охрид

Вечерва  во амфитеатарот на Филмската академија во Охрид со почеток во 18:00 ќе се одржи проекција на документарен филм за 1150-тата годишнина од ...

Ракометарите на Струга славеа убедлива победа против Рудар

Ракометарите на Струга лесно стигнаа до нова победа во Првата лига, совладувајќи го Рудар на гости во Пробиштип со убедливо висока разлика од ...