ТОП Вести

Свет

Притворен поранешниот француски претседател Никола Саркози

Поранешниот претседател на Франција,  Никола Саркози е во притвор поради истрагата за наводното нелегално финансирање на неговата кампања во 2007 година од страна ...

ОН: Најсреќните луѓе живеат во Финска

Луѓето што живеат во Финска се најсреќни, покажа последната класификација што Обединетите нации ја прават секоја година на оваа тема. Норвешка и Данска ...

Почина Стивен Хокинг – еден од најпознатите светски научници

Еден од најголемите светски научници, британскиот физичар и теоретичар, Стивен Хокинг, почина вчера на 76 годишна возраст, соопшти неговото семејство. Стивен Вилијам Хокинг ...

Денеска се навршуваат 15 години од атентатот врз Зоран Ѓинѓиќ

На денешен ден се навршуваат 15 години од атентатот на премиерот на Србија и лидер на Демократската партија Зоран Ѓинѓиќ, кој беше убиен ...

Oва е листата на добитници на престижните награди „Оскар 2018“

Синоќа во  Долби театарот во Холивуд беа доделени престижните награди Оскар. Ова беше 90-то, јубилејно издание на оваа престижна манифестација. Драмата „The Shape ...

Италија и светот потресени од смртта на фудбалерот Давиде Астори

Италија, но и целот свет  вчера беше потресен од веста  за смртта на фудбалерот на Фиорентина, Давиде Астори. Дефанзивецот починал во хотелот во ...

Почина режисерот на филмовите за Џеjмс Бонд

Во 97-та година од животот  почина Луис Гилберт, режисер на филмовите за Џеjмс Бонд. – објавија светските медиуми. Гилберт ги режираше и познатите ...

Почина Ема Чејмбрес, sвездата на „Notting Hill“

Британската актерка Ема Чејмбрес и ѕвезда од филмот „Notting Hill“, почина на 53 години-пренесоа денеска светските медиуми. Таа ќе остане запаметена по нејзината ...

Смртта на хрватскиот штрк Тесла, обедини 52 еколошки организации од Европа и Блискиот Исток да проговорат за илегалното убивање на птици на небото над Либан

Минатата година за време на пролетна миграција повеќе организации за заштита на птици објавија дека илјадници птици се убиваат за време на нивниот ...

Брендот Кока-кола со загуба минатата година

Американската компанија „Кока-кола“ забележа загуба во последниот квартал од минатата година поради порастот на даночните обврски на 3,6 милијарди долари, што е последица ...