ТОП Вести

Свет

Почина големата музичка sвезда Оливер Драгојевиќ

Во 71-та година од животот во Сплит почина познатиот хрватски пејач Оливер Драгојевиќ. Ќе остане запаметен како едно од најзвучните имиња кога станува ...

79 лица го загубија животот во пожарите во Грција – има многу исчезнати

Беснеат пожари во  Грција. Вонредната состојба е прогласена во западниот и источниот дел од Атика. Надлежните истакнуваат дека 15 пожари избиле истовремено во ...

Момчињата и тренерот се надвор од пештерата-успешно завршена мисија за спасување

Странските медиуми објавија дека успешно  завршена е мисијата на спасувањето на 12 момчиња и нивниот тренер од пештерата во која беа заробени од ...

Aнкета: 73 отсто Австријци одбиваат прием на нови држави во ЕУ

Пред преземањето на претседавањето со Европската унија, Австријците се изјаснија против понатамошно ширење на Унијата, покажуваат резултатите од анкета на институтот Аконсулт. Дури ...

Денеска е Меѓународен ден за заштита на децата

Во многу земји од светот 1-ви јуни  се прославува како Меѓународен ден за заштита на децата. Одлука за прогласување на овој ден за ...

Во Хрватска се шири страв од епидемија од морбили

Откако во Дубровник е хоспитализиран пациент за кој постои сомневање дека е заразен со морбили (мали сипаници), во Хрватска се шири страв од ...

Хрватска утре го презема претседавањето со Советот на Европа

Хрватска утре го презема претседавањето со Советот на Европа, првпат по 22 години откако стана членка. На претстојниот дводневен состаниок на министрите за надворешни ...

Светски познатиот ди-џеј Авичи извршил самоубиство

„Тој се бореше со неговите мисли за значењето, животот, среќата. Повеќе не можеше да продолжи. Сакаше да пронајде мир“. – ова беше првата ...

Почина светски познатиот диџеј Авичи

Популарниот шведски диџеј и продуцент Авичи почина вчера во Мускат (главниот град на Султанатот Оман), на возраст од само 28 години, соопштија од неговиот тим. ...

Avicii (Тим Берглинг) почина денес на 28 годишна возраст

Познатиот шведски DJ Tim Bergling, попознат по неговото уметничко име Avici (DJ Avicii), почина денеска на 28 години во Омана, Маскату, соопштја светските ...
error: