ТОП Вести

Здравје

Со овие трикови држењето диета е многу полесно

Сите кои некогаш биле на диета знаат колку тој процес знае да биде макотрпен барајќи време и волја. Но, постојат неколку трикови со ...

Истражување: Постепеното откажување од цигари не е добра тактика – оставете ги одеднаш

Многу истражувања се спроведени на тема – откажување од цигари. Некои сметаат дека тоа е индивидуален процес, а други сметаат дека постојат универзални ...

Почетокот на настава пред 08.30 часот го зголемува ризикот од депресија кај учениците

Почетокот на настава пред 08.30 часот, го зголемува ризикот од депресија и анксиозност кај учениците- oва е тврдење од новото истражување објавено во ...

Истражување: Пешачењето може да го замени вежбањето доколку почитувате правила

Mногумина од нас се бават со спорт, одат во теретана или држат диета. Меѓутоа, низа истражувања докажуваат дека секојдневните прошетки не се помалку ...

Научниците потврдуваат дека во есен и зима се зголемува апетитот – што е есенска депресија?

Доколку доаѓањето на есента ви предизвикува меланхолични и депресивни чувства бидете сигурни дека не сте единствени. Напротив, во светот се повеќе луѓе страдаат ...

Кои чаеви се корисни за вас според крвната група?

Чајот се смета за еден од најздравите напитоци на светот, а навиката на конзумирање чаеви датира од многу дамнешни времиња. Сепак, секоја билка ...

Истражување: Кафето ни помага да се разбудиме – вистина или заблуда?

Kофеинот делува на слаткото чувство во устата и предизвикува потреба за уште повеќе слатки задоволства, покажало најновото британско истражување. Во студијата учествувале две ...

Истражување: Каква е врската помеѓу депресијата и исхраната без месо?

Невролозите од американскиот институт за злоупотреба на алкохол и лекарите од Универзитетот во Бристол испитувале дали постои врска помеѓу исхраната без месо и ...

Истражување: Каде најмногу се пешачи, а во која земја луѓето се „мрзливи“?

Денешната модерна технологија понекогаш може да даде добра евиденција за вашите дневни активности. Имено, денешните паметни телефони имаат  вграден акцелерометар што ги брои ...

Овој напиток за слабеење го освои светот

Овој напиток од само три состојки кои сигурно ги имате во својот дом го забрзува метаболизмот, влијае на топење на масните наслаги и ...