ТОП Вести
име

име

Средба Димитров-Коѕијас: Се разговараше за сите аспекти за разликите околу името

Денеска (12 април 2018 година, четврток), во Вила Охрид, министерот за надворешни работи, Никола Димитров се сретна со неговиот колега од Грција, министерот Никос Коѕијас. На средбата која ...

Протест против промена на името и Законот за јазиците во Струга

Oколу 200 граѓани денеска одржаа собир кај Јарболот на патот Струга-Охрид. Присутните протестираа  против како што велат „анти-државни, анти-уставни и анти-македонски одлуки на нелегитимната влада.“ „Цел на овој ...

Собири под мотото „Нашето име е наше право“ во Скопје и дијаспората

Во организација на движењето „Нашето име е наше право“, вчера на плоштадот „Македонија“ во Скопје се одржа собир на кој учествуваа голем број граѓани кои побараа итен прекин ...

Се отстранува името „Александар Велики“ од скопскиот аеродром

Денеска рано наутро започна процесот на отстранување на името „Александар Велики“ кое стои на терминалната зграда на скопскиот аеродром. Според најавите, планирано е отстранување и на англискиот назив ...

ММДЧП ќе поднесе тужби против Заев, Димитров, Ципрас, Козијас и други за нивниот дел во промена на името на Македонија

Македонското меѓународно движење за човекови права испрати соопштение за јавност во кое се вели: Во одбрана на името на Македонија и нашето македонско етничко потекло и идентитет, Македонското ...

Нимиц денеска доаѓа во Македонија, следат средби со државниот врв

Медијаторот на ОН во спорот со името Метју Нимиц, денеска ќе пристигне во Скопје каде ќе следат дводневни разговори со државниот врв, откако изминативе два дена престојуваше во ...

Koнцерт на италијанскиот виолинист Франческо Дорацио и изведба на театарската претстава „Име“ вечерва на „Охридско лето“

Во склоп на програмата на 57-то издание на фестивалот „Охридско лето“ концерт ќе одржи светски познатиот италијански виолинист Франческо Дорацио. Концертот е закажан за 20 часот и 30 ...