ТОП Вести
Заев

Заев

Средба на премиерот Заев со раководството на ТАВ: Утврдени се приоритетите за инвестицијата од 45 милиони евра во Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил, утрото се сретна со претставници на Групацијата ТАВ, главниот менаџер, Мустафа Сани Шенер, ...

ММДЧП ќе поднесе тужби против Заев, Димитров, Ципрас, Козијас и други за нивниот дел во промена на името на Македонија

Македонското меѓународно движење за човекови права испрати соопштение за јавност во кое се вели: Во одбрана на името на Македонија и нашето македонско етничко потекло и идентитет, Македонското ...

Премиерот Заев на Водици во Струга: Стружани се пример за соживот и гостоприемство

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во петокот  присуствуваше на чествувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици во Струга. Поздравувајќи ги присутните граѓани и претставницитена ...

Премиерот Заев и градоначалникот Мерко на централната манифестација „Водици“ во Струга

На централната манифестација „Водици 2018“ во Струга присуствуваше премиерот на Република Македонија, Г-дин Зоран Заев, како и градоначалникот на Струга, Г-дин Рамиз Мерко кои на граѓаните  им посакаа ...

Премиерот Заев по средбата со деветгодишниот Јане Велковски: Веднаш ќе почне постапката за обезбедување на лекот „Спинраза“

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, вчера го прими Јане Велковски, деветгодишното момче кое боледува од спинална мускулна атрофија (СМА), а кое беше придружувано од неговото ...

Средба Заев – Мицковски: Постои согласност дека е потребно учество на опозицијата во реформите, а патот на Македонија е во ЕУ и НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, вчера попладне во Владата се сретна со Христијан Мицкоски, новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Средбата се реализираше низ конструктивен дијалог, иако ...

Премиерот Заев на средба со Сојузот на дефектолози: Координативно тело во рамки на Владата, ќе биде задолжено за имплементација на Конвенцијата на ОН за правата на лицата со попреченост

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со претставници на Сојузот на дефектолози. На средбата, покрај него, присуствуваа и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, како и ...

Премиерот Заев по средбата со Претседателот на Косово Тачи: Немаме отворени прашања, отвораме ново значајно поглавје во нашата соработка

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од владина делегација во состав Крешник Бектеши, министер за економија, Горан Сугарески, министер за транспорт, Роберт Алаѓозовски, министер за ...

Премиерот Заев на Форум во Струга: Имаме политичка волја и да спроведеме максимален трансфер на надлежностите и финансиите од централно на локално ниво 

„Оваа Влада на Република Македонија е цврсто определена да овозможи рамномерен регионален развој и квалитетен живот за сите наши граѓани во оваа наша убава земја, без разлика дали ...

Премиерот Заев и министерот Спасовски остварија средба со Националното здружение на автошколи и возачи-инструктори „Обука-Л“

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев придружуван од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, оствари средба со Националното здружение на автошколи и возачи-инструктори „Обука-Л“. Претставниците од ...