ТОП Вести

Вести

Владата основа „Јавно претпријатие колекторски систем“ за заштита на Охридското езеро

Министрите  донесоа одлука за основање на „Јавно претпријатие колекторски систем“. Примарната дејност на јавното претпријатие ќе биде собирање, одведување и прочистување на отпадни ...

Време: Денеска сончево и студено, од утре врнежи од снег

  Денеска во Македонија ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност и студено. Утринската температура ќе се движи во интервал од ...

Општина Струга објави јавен повик до доверителите за пријавување на доспеани, а неплатени побарувања

Oпштина Струга објави јавен повик до  доверителите на Општина Струга и доверителите на единките корисници основани од Општина Струга, од областа на образованието, ...

Проекции на филмови од најновата европска кинематографија наскоро во Струга

Во рамките на „Фестивалот на тркала – (Festival on Wheels)“, од 20-ти до 22-ри декември 2018 г, во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ ...

Спектаклот на годината во Охрид „Зимска бајка“ на 22-ти декември!

Најдоброто во Охрид доаѓа на крајот од годината. Новата „Зимска бајка 2018“ со најдобриот хумор и стилска музика, ќе се случи на 22-ри ...

Реализирани инфраструктурните проекти за развој на Југозападниот плански регион за 2018-та година

 Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу во општините Охрид и Дебрца присуствуваше на промоцијата на проектите кои што се реализирани со средства од ...

Предавање за Визуелна педагогија утре во Струга

Во среда, на 12-ти декември 2018 година во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга ќе се одржи третото од серијата предавања во ...

Време: Променливо облачно и студено, на места со слаб снег

Денеска во Македонија ќе преовладува променливо облачно и студено време. На места ќе провејува снег, а ќе дува и слаб до умерен северен ...

ЖРК Стружанка ја совлада екипата на ЖРК Вардар во последното коло

Сениорките на ЖРК Стружанка во последното коло од елитното есенско натпреварување  ја совладаа екипата на ЖРК Вардар. Почетокот од натпреварот беше во знакот ...

Во Струга тркалезна маса на тема: Со неформално образование до полесно вработување на младите

Каква улога може да одигра неформалното образование за зголемување на капацитетите на младите и нивната вработливост? Дали постојат активни мерки кои им даваат ...
error: