ТОП Вести

Свет

„Паразит“ е победник на Оскарите, освои четири награди од шест номинации

92. доделување на Оскарите се одржа ноќва во Театарот Долби во Лос Анџелес. Гледачите од нашата земја беа посебно возбудение поради двете номинации ...

На 103 години почина познатиот холивудски актер Кирк Даглас

Познатиот холивудски актер Кирк Даглас почина на 103-годишна возраст. Неговиот син, познатиот актер Мајкл Даглас, официјално ја потврди веста за магазинот “People”. “Со ...

Светот потресен од смртта на Коби Брајант и неговата ќерка

Падот на хеликоптерот и смртта на кошаркарската легенда Коби Брајант и неговата ќерка Џиана го потресе целиот свет. Во текот на вчерашниот ден ...

Нов земјотрес со јачина од 5,1 по Рихтер во Албанија

Нов земјотрес од 5,1 степени според Рихтер го погоди подрачјето на Драч во Албанија-пренесоа медиумите во Албанија. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина ...

„Охридско лето“: Вечна благодарност и почит кон Џеси Норман за нејзината големина

Фестивалот „Охридско лето“ изрази  жалење за смртта на познатата оперска пејачка Џеси Норман  „Смртта на американската оперска дива, Џеси Норман(74) која ќе остане запишана ...

Зимското и летното сметање на времето ќе биде укинато во 2021 година

Со 23 гласа „за“ и 11 „против“ Одборот на Европскиот парламент ја изгласа резолуцијата со која е одлучено да се укине летното и ...

Синоќа се одржа 91-то издание на престижната манифестација „Оскари“

Синоќа по 91-ви пат се одржа престижната манифестација „Оскари“.  За најдобар филм беше прогласен филмот „Зелена книга“ на режисерот Питер Фарели. Махаршала Али, ...

Дваесет ученици избодени во основно училиште во Пекинг

Дваесет ученици се избодени со нож во нападот кој маж го изведе денеска во основно училиште во Пекинг, соопштија кинеските власти. Повредените ученици ...

„Си Денс“ е комплетиран, во Црна Гора доаѓаат Најл Роџерс, ДВЛМ, Калкбренер, Нина и планетарните хитови!

Во плејадата култни имиња, хитмејкери и изведувачи од светската и регионалната музичка сцена на овогодишниот петти јубилеен Си Денс (Sea Dance) фестивал ќе ...

Почина кралицата на соул музиката, Арета Френклин

Светски познатата пејачка Арета Френклин по долго боледување вчера понина во 76 година од животот во својот дом во Детроид. Светските медиумите пред ...
error: