Ермал Мета и Фабрицио Моро ќе ја претставуваат Италија на Евровизија

- Музика
302

Победници на 68. издание на музичкиот фестивал во Санремо се Ермал Мета и Фабрицио Моро со песната „Non mi avete fatto niente“.

Тие ја освоија круната и традиционалниот „леончино” – малиот златен лав што се доделува на победникот на „Сан Ремо“.

Со самата победа на овој реномиран фестивал, Мета и Моро  автоматски стануваат претставници на Италија на овогодинешното издание на Евровизија што од 8-ми до 12-ти мај ќе се одржи во Лисабон, Португалија.

Facebook Коментари