ТОП Вести
2018

2018

Кирил Лазаров меѓу десетте најдобри ракометари за 2018 година во изборот на ЕХФ

Капитенот на македонската репрезентација и член на Нант, Кирил Лазаров се најде меѓу десетте најдобри ракометари за 2018 година во изборот на ЕХФ. Задно со Лазаров во листата ...

Лидија Мојсоска: Струга ќе стане регионално филмско јадро кое ќе сплотува филмаџии од регионот

Претстојниов викенд, од петок до недела, во Струга ќе се одржи второто издание на фестивалот за краток филм „Drim Short 2018“ во чии рамки публиката ќе има можност ...

Мултиетнички фестивал за деца „Струга 2018“

Во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ (ЛЕТНА СЦЕНА), на 10-ти октомври со почеток во 12:00 часот, по десетти пат ќе се одржи Мултиетничкиот детски фестивал. Оваа година на ...

8 дена до почетокот на 37-иот скопски џез фестивал

Традиционалниот Скопски џез фестивал годинава ќе се одржува од 17-21 октомври на две локации во главниот град: Македонската опера и балет и Младинскиот културен центар. Главните карактеристики на ...

Фестивалот „Drim Short 2018“ годинава добива интернационален карактер

Дирекцијата на „ДримОН“  го најавува второто издание на Фестивалот на краток филм Drim Short 2018, кој оваа година од 12-14 октомври ќе се одржи во НУЦК „Браќа Миладиновци“ ...

Заврши 57-то издание на „Струшки вечери на поезијата“

Традиционалната манифестација „Мостови“ и врачувањето на трите книжевни награди, синоќа го означија крајот на 57-те „Струшки вечери на поезијата.“ Директорот на Струшките вечери на поезијата, Мите Стефоски, му ...

Вечерва познатата манифестација „Мостови“ во рамките на СВП

Претпоследниот ден од овогодинешните 57-ми „Струшки вечери на поезијата“ започна со излет до манастирот Св. Наум со брод и посета на изворите на реката Црн Дрим.  Во 13:00 ...

Програма за вториот ден на „Струшки вечери на поезијата 2018“

После спектакуларното свечено отварање на манифестацијата „Струшки вечери на поезијата 2018“, денеска следува вториот ден од овој реномиран поетски фестивал познат на светско ниво. Ова е целосната програма ...

Ова е програмата за овогодинешниот Културен форум „Предание и континуитет“ Струга 2018

Koнцерти, изложби, дебати, дискусии и предавања ќе го одбележат овогодинешното издание на Културниот форум „Предание и континуитет“ Струга 2018, кој ќе се одржи во период од 3-ти до ...
error: