ТОП Вести
Царовска

Царовска

Mинистерката Царовска и премиерот Заев ја претставија платформата за онлајн настава

-Создадовме Единствена национална платформа за онлајн учење која ќе биде решение за одржување на наставата и во услови кога се соочуваме пандемија. Оваа платформа ќе биде поткрепа на ...

Царовска: Наставата со физичко присуство можно е да не почне на 1-ви октомври

Наставата со физичко присуство можно е да не почне на 1-ви октомври, но онлајн наставата сигурно ќе почне на тој ден, рече во Собранието министерката за образование Мила ...

Филипче и Царовска: Со комбинираниот модел обезбедуваме и правото на учење и заштитата на јавното здравје

Министерката за образование и наука Мила Царовска и министерот за здравство Венко Филипче  на прес-конференција ги соопштија одлуките кои беа донесени на првата седница на новата Влада, а ...

Царовска и Шкријељ во Охрид: Пензиите се сигурни, исплатите се редовни, одговорно се грижиме за пензионерите

Пензионерите се сигурни – пензиите ги добиваат предвреме а пензискиот систем е стабилен. Во секоја пензија што се исплатуваше изминатите месеци беше вградено и јануарското покачување. Не дозволивме ...

Вицепремиерката Царовска и замениците министри Колемишевски и Павлески во Вевчани – Инвестираме во малите општини, за побрз локален и регионален развој

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, заедно со заменикот министер за економија Кирил Колемишевски и заменикот министер за локална самоуправа Дејан Павлески, а ...

Царовска: Субвенции за придонеси на вработените и безкаматни кредити за справување на бизнисот со последиците од КОВИД-19

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска, министерот за економија Крешник Бектеши, министерката за финансии Нина Ангеловска и гувернерката на народна банка Анита Ангеловска-Бежоска одржаа пре-коференција за економските мерки ...

Царовска во Охрид: Продолжуваме силно да соработуваме со граѓанскиот сектор заеднички создаваме подобро општество за сите

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска се обрати на средбата за вмрежување на грантистите на програмата Цивика мобилитас што се одржува во Охрид. Над 50 ...

Царовска: Растат пензиите за 322.622 пeнзионери, подеднакво се грижиме и за младите и за повозрасните

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, директорот на Фондот на пензиското и ивалидското осигурување Шаип Зенељи и претседателката на Сојузот на здруженија на пензионери Станка Трајкова ...

Социјалните работници ќе добиваат плата повисока за 4.316 денари

Денеска во Клуб на пратеници министерката за труд и социјална политика Мила Царовска се сретна со вработените од областа на социјалната заштита. „Посебно се радувам што конечно после ...

Царовска: Вработените во градинките добиваат за 16% повисоки плати, ова е најголемо покачување досега

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска се сретна со вработените од градинките во Клуб на пратеници, кадешто беше презентиран новиот систем за плати. „Навистина сум ...
error: