ТОП Вести
Ципрас

Ципрас

Заев и Ципрас се номинирани за Нобелова награда за мир

На Универзитетот ФОН  се одржа свечената церемонија за Номинација за Нобелова награда за мир за 2019. Номинацијата за Премиерите на Република Македонија и Република Грција  ја објави добитничката ...

Заев и Ципрас кандидати за Нобеловата награда за мир

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас се меѓу фаворитите за Нобеловата награда за мир. Ова за грчката агенција АНА-МПА го изјави Виктор Нумелин, ...

Премиерите Заев и Ципрас во Преспа: Достоинствено решение за пријателство за големи придобивки за граѓаните на двете земји, патриотски договор за нова надеж и ново раѓање

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, и членови на владата во состав замениците претседатели на Владата на РМ, министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска, министерот за ...

Денеска ќе се оствари нов телефонски разговор помеѓу Заев и Ципрас

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас утрово треба да остварат уште еден телефонски разговор во рамки на процесот на преговори за решавање на ...

Заев: Се’ уште нема договор за името, следува разговор помеѓу мене и премиерот Ципрас

Се уште нема договор за името, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција пред споменикот на паднатите борци во дворот на Владата по повод една година од работењето ...

Премиерот Заев на Самитот на ЕУ за Западен Балкан: Со премиерот Ципрас решаваме спор за да го зајакнеме достоинството и идентитетот на граѓаните во двете земји

 Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев вчера одржа прес конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што се одржа во Софија, Република Бугарија. ...

ММДЧП ќе поднесе тужби против Заев, Димитров, Ципрас, Козијас и други за нивниот дел во промена на името на Македонија

Македонското меѓународно движење за човекови права испрати соопштение за јавност во кое се вели: Во одбрана на името на Македонија и нашето македонско етничко потекло и идентитет, Македонското ...
error: