ТОП Вести
црква

црква

Осветена црквата „Воведение на Пресвета Богородица-Пречиста“ во Подгорци

Обновената православна црква „Света Богородица Пречиста“ беше осветена и пуштена во употреба на 3-ти август 2019 година од страна на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски  и Администратор ...

Велика Сабота, ден помеѓу смртта и Воскресението

Според источното христијанство Велика сабота е  осми ден од Страсната Седмица, односно 7 дена по Лазаровата Сабота и шест по Цветници. Според западното христијанство тој е седми ден ...

Кражба во црквата „Св. Недела“ во струшкото село Драслајца

Во текот на вчерашнито ден, во Полициската станица во Струга било пријавено дека во периодот од 15:00 до 17:00 часот, во црквата „Св. Недела“ во струшкото село Драслајца, ...

Свети Климент Охридски Чудотворец

Македонската православна црква со посебно внимание но и со гордост го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец. Првиот македонски архиепископ во исто време и ...

Денеска е Велика Сабота – ден помѓеу смртта и воскресението

Според источното христијанство Велика сабота е  осми ден од Страсната Седмица, односно 7 дена по Лазаровата Сабота и шест по Цветници. Според западното христијанство тој е седми ден ...

Денеска е Велика Среда – денот кога Јуда го предал Исус

На Велика Среда црквата ги спомнува настаните околу предавството на Христа од страна на еден од дванаесетте апостоли, Јуда Искариот за триесет сребреници, како и помазувањето од страна ...

Во црквата Св. Ѓорѓи во Струга беа одбележани 750 години од настанувањето-сликањето на иконата на св. Ѓорѓи

Со свечена архиерејска богослужба во црквата Св. Ѓорѓи во Струга вчера беа одбележани 750 години од настанувањето-сликањето на иконата на св. Ѓорѓи (1267-2017 г.), патронот и заштитник на ...

Пријавена тешка кражба во црквата Св.Илија во Радожда

Во Полициската станица во Струга, 58 годишно лице пријавило дека во периодот од 29-ти октомври до 1-ви ноември, во црквата „Св.Илија“ (атар на село Радожда) била извршена тешка ...

Симболика на страдалната седмица – во очекување на големиот Велигден

Вчера започна последната предвелигденска недела која уште е позната и како страдална или голема недела. Време кога се празнува и пости. Според преданијата на Црквата голема недела се ...
error: