ТОП Вести
име

име

Собранието го ратификуваше договорот за името

Собранието на Република Македонија денеска го усвои законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Започнуваат чекорите за импелемнтација на договорот за името

По вчерашното потпишување на Договорот меѓу Македонија и Грција за ставање крај на 27-годишниот спор за името, од денеска почнуваат чекорите за негова импелемнтација. Македонската Влада се очекува ...

Владата на РМ го разгледа и усвои извештајот за договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името

Владата на Република Македонија на својата седница одржана вчера  донесе одлука да го декласифицира договорот насловен „Конечна спогодба за решавање на разликите опишани во Резолуциите 817 (1993) и ...

Договорот за името денеска ќе се разгледува на седница на Влада

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и ...

Mицкоски: Таканаречениот договор е прифаќање на сите грчки позиции

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го откажа патувањето и закажаните средби за утре и побара од премиерот Зоран Заев веднаш да му го достави договорот со Грција ...

Република Северна Македонија е договорот што го постигнаа Македонија и Грција

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот, што го постигнаа Македонија и Грција во процесот на преговорите за решавање ...

МНР:Во текот на разговорите за името беше покажана добра волја и беше постигнат добар резултат

Министерството за надворешни работи во овој исклучително деликатен момент во процесот за надминување на разликата околу името меѓу Република Македонија и Грција, цени дека домашната и меѓународната јавност ...

Претседателот Иванов не прифаќа решение за името ерга омнес

За претседателот Ѓорге Иванов не е прифатливо решение за името ерга омнес, соопштија вчера од кабинетот на претседателот на Република Македонија. – Ставот на претседателот Иванов е принципиелен, ...

Заев: Се’ уште нема договор за името, следува разговор помеѓу мене и премиерот Ципрас

Се уште нема договор за името, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција пред споменикот на паднатите борци во дворот на Владата по повод една година од работењето ...

Mицковски: Не прифаќаме промена на Уставот

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски рече дека на лидерската средба за првпат се информирани дека името „Република Илинденска Македонија“ е за севкупна употреба, а тоа како што ...
error: