ТОП Вести
Избор на уредникот

Избор на уредникот

Марко Лазороски: Mузиката ја сакам искрено, чисто и платонски

Отсекогаш сум сакал музика, можам слободно да кажам дека ја љубам. – вака младиот и талентиран музичар Марко Лазороски од Струга, започна да ми раскажува за неговата музичка ...

Започна првата фаза од реконструкцијата на базенот во Струга

Денеска во Струга беше направен вовед во градба за реконструкција на пливачкиот базен , која беше ветена во владината програма на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Проектот е претставен ...

Свечено отворен новиот објект на ЕК „Снегар“-големиот пожар е минато

Изгубена натпреварувачка флота, изгубени спомени, трофеи и богата архива, успешна спортска приказна градена од 1972 година исчезна за миг. – Ова беше сликата и чувството за едриличарскиот клуб ...

Свечено отворена новата училишна зграда во склоп на ново ООУ „Браќа Миладиновци“

Старото ОУ „Браќа Миладиновци“ заминува во историјата. Денеска свечено беше отворен новиот објект во новото ООУ „Браќа Миладиновци“-Струга. Современи услови, сосема нов инвентар и пријатна атмосфера ја красат ...

Стрезо Стаматоски: Aктерските способности ги користам и приватно за да им покажам на луѓето дека и јас сум човек со доблести и маани

Во денешното издание на емисијата Play cafe, што се емитува на Play radio, гостуваше Стрезо Стаматоски – професионален актер во Народен театар Охрид. Со Стаматоски зборувавме за сите ...

Со спектакуларен огномет „Паткари“ го прославија триесеттиот роденден

Со спектакуларен огномет, навивачката група „Паткари“ прослави триесет години постоење. Поранешни и сегашни членови одбележаа голем јубилеј, верност и безрезервна поддршка која сите изминати години ја даваа на ...

Николина Велкоска: Мојата цел е постојано збогатување на културните содржини во Центарот за култура во Струга и враќање на стружани во кино-салата

Во денешното издание на емисијата „Play cafe“ што се емитува на програмата на Play radio, гостуваше директорката на Центар за култура „Браќа Миладиновци“-Струга, Г-ѓа Николина Велкоска. Со Велкоска ...

Владимир Ѓоровиќ: Чест и предизвик е тоа што сум избран за селектор на националната сениорска репрезентација-тоа е врв за секој тренер

Во  емисијата Play cafe на Play radio гостуваше тренерот на ЖКК (Женски кошаркарски колектив“ „Струга 2009“, Владимир Ѓоровиќ. Со Ѓоровиќ разговаравме за минатата сезона и успесите кои континуирано ...

Стружани со извонредна можност за динамична и добро платена професија

Овој понеделник во Струга ќе се одржи информативна средба на која стружани ќе можат да се запознаат со професијата Лиценциран Застапник на Кроациа Осигурување / Живот.  Оваа професија ...

Тања Бах: Балетското студио „БАХ“ нуди попусти и изненадувања за сите нови членови од прв уписен рок

Во денешното издание на емисијата Play cafe што се емитува на Play radio гостуваше Тања, кореограф и идеен творец на Студиото за танц „БАХ“ кое постои дваесет и ...
error: