ТОП Вести
лек

лек

Филипче: Болнички капацитети има, системот може да го одржиме – граѓаните треба да помогнат со почитување на мерките

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на  прес-конференција информираше дека од вчера наутро бројот на хоспитализирани пациенти изнесува 379 или 13% од вкупниот број активни случаи – ...

Клиничките испитувања покажале дека дексаметазонот е ефикасен при лекување од КОВИД 19

Светската здравствена организација денеска  објави дека ќе ги ажурира своите упатства за третман на пациенти со КОВИД 19 со цел да се отсликаат и резултатите од клиничките испитувања ...

Лекот „Спинраза“ достапен во Македонија, лицата со спинална мускулна атрофија добија голема надеж

Вчера, за првпат во нашата земја беше даден лекот „Спинраза“ кај мало бебенце – информираше Министерот за здравство, Венко Филипче. Останатите шест деца со соодветен распоред ќе ја ...

Постигнат е договор за набавка на лекот Спинраза – малиот херој Јане Велковски ќе го добие својот лек

Постигнат е договор со компанијата – производител за набавка на лекот „спинраза“ за третман на лицата со спинална мускулна атрофија во земјава. Невладината организација „СТОП СМА Македонија“ излезе ...

Премиерот Заев по средбата со деветгодишниот Јане Велковски: Веднаш ќе почне постапката за обезбедување на лекот „Спинраза“

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, вчера го прими Јане Велковски, деветгодишното момче кое боледува од спинална мускулна атрофија (СМА), а кое беше придружувано од неговото ...
error: