ТОП Вести
литија

литија

Во свечена атмосфера, по 14-ти пат се одржа Ѓурѓовденската Литија во Струга

Стружани и многубројните гости од земјава и од странство, и годинава беа сведоци на најголемата, најторжествената и една од најпознатите во целиот православен свет, сенародната Струшка Еордија (Литија). Настанот ...

Струга е подготвена за традиционалната Литија што ќе се одржи на 7-ми мај

 Во кабинетот на Градоначалникот, на работна средба учествуваа претставници на Македонската православна црква од црквата Св.Ѓорѓија во Струга и претставници на Министерството за внатрешни работи од Полициската станица ...

На 7-ми мај во Струга ќе се одржи традиционалната Струшка Еордија (Литија)

На 07-ми мај 2023та година, недела, со почеток во 16:00 часот во Струга ќе се одржи еден од најголемите, најторжествените настани во целиот православен свет, традиционалната Струшка Еордија ...

Се одржа 13-тата Ѓурѓовденска литија во Струга

Денеска во Струга, во свечена атмосфера   се одржи традиционалната Ѓурѓовденска литија.  Во храмот на Светиот Великомаченик Георгиј  со почеток во 16:00 часот,беше отслужена празнична вечерна богослужба, на која  ...

Утре во Струга ќе се одржи традиционалната Ѓурѓовденската литија

Утре во Струга ќе се одржи традиционалната Ѓурѓовденска литија.  Во храмот на Светиот Великомаченик Георгиј  со почеток во 16:00 часот, ќе биде отслужена празнична вечерна богослужба, на која ...

На 7-ми мај традиционално ќе се одржи струшката Еордија со светите мошти на Св. Георгиј

На 7 мај (сабота) во храмот на Светиот Великомаченик Георгиј во Струга, со почеток во 16:00 часот, ќе биде отслужена празнична вечерна богослужба, на која ќе чиноначалствува Неговото ...

Со традиционалната Литија Струга и годинава му се поклони на патронот Великомаченик Ѓорѓи Победоносец

Со строго почитување на сите мерки за заштита од вирусот ковид 19, но со свечена и достојна атмосфера,  денеска во Струга се одржа традиционалната Литија ( Еродија) Со ...

Денеска во Струга ќе се одржи Литија со моштите на „Свети Георгиј Победоносец“ и чудотворната икона на светецот

Со строги протоколи за заштита од вирусот ковид 19, денеска во Струга ќе се одржи традиционалната струшка Литија со моштите на „Свети Георгиј Победоносец“ и чудотворната икона на светецот. ...

Со строги протоколи, утре ќе се одржи традиционалната Струшка Литија

Под строги здравствени протоколи за заштита на населнеито од ширење на коронавирусот, без традиционалните торжества и толпата верници утре низ струшките улици ќе се одржи познатата Литија со ...

Чулев: Учесниците во литијата во Струга се повикуваат на информативен разговор и им се поднесуваат соодветни поднесоци

Лицата учесници во литијата во Струга се повикуваат на информативен разговор и им се поднесуваат соодветни поднесоци од јавното обвинителство, информира денеска министерот за внатрешни работи Наќе Чулев. ...
error: