ТОП Вести
Македонија

Македонија

Дваесет и девет години суверена, независна и самостојна Македонија

Република Македонија денес го одбележува Денот на независноста, 8-ми септември, и прославува дваесет и девет години од сувереноста, независноста и самостојноста на државата. На 8-ми септември 1991 година  ...

Македонските граѓани од утре во Србија ќе можат да влезат само со негативен ПЦР тест

Граѓаните на Македонија, Хрватска, Бугарија и Романија од утре  за влез во Србија ќе треба да имаат негативен ПЦР тест не постар од 48 часа, одлучи денес Кризниот ...

Црна Гора од утре ги отвора границите за граѓаните од Македонија

Од утре (15-ти август) Црна Гора ги отвара границите за државјните на Република Северна Македонија, Србија, Албанија и Босна и Херцеговина. Ова утрината за црногорските меиуми го изјавил ...

Денеска и утре Македонија е во жолта фаза, министерството за здравство со препораки

Според најавата од УХМР, денеска и утре, целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. Mинистерството за здравство потсетува дека е потребно е да се ...

Македонските граѓани од денеска можат да патуваат во Бугарија, но само со негативен ПЦР тест

Македонските граѓани од денеска може да патуваат во соседна Бугарија со негативен ПЦР, не постар од 72 часа. Oваа можност доаѓа откако вчера бугарската влада одлучи делумно да ...

Во Струга има 188 активни случаи на КОВИД 19

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, ...

Извршена трансплантација на хематопоетски матични клетки од несроден донор кај пациент со акутна леукемија на 68 годишна возраст

Во услови на пандемија од ковид-19, на Клиниката за хематологија извршена е и трансплантација на хематопоетски матични клетки кај досега највозрасниот пациент со акутна леукемија. -На 68 годишниот ...

WizzAir ги суспендира сите летови помеѓу Италија и Северна Македонија до 31-ви јули

Нискобуџетната авиокомпанија Wizz Air најави дека ги суспендира сите летови помеѓу Италија и Република Македонија до 31-ви јули како резултат на рестрикциите за патување од страна на италијанските ...

Земјава се подготвува за есенскиот бран – се формираат регионални „Ковид – центри“ во 16 општини

Министерството за здравство информира дека градоначалниците на 16 општини во нашата земја го поддржаа предлогот на Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести за формирање регионални ...

Македонската ракометна репрезентација не доби вајлд карта за учество на ЕП 2021

Ракометната репрезентација на Македонија, не доби можност да учествува на Светското првенство во Египет 2021 година откако не доби специјална покана за учество од Светската ракометна организација (ИХФ). ...
error: