ТОП Вести
Македонија

Македонија

Tуристичкиот потенцијал на Македонија претставен на Саем во Мадрид

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) оваа година за прв пат учествува на Саемот за туризам во Мадрид, Шпанија, кој се оддржува по јубилеен 40-ти пат. ...

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евросонг 2020 во Холандија

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2020, што во мај ќе се одржи во Ротердам, Холандија. Оваа одлука ја донесе Програмскиот колегиум на  Македонската Радио Телевизија, ...

Македонија елиминирана од ЕП 2020

Maкедонија го заврши своето учество на Европското првенство во ракомет со катастрофалниот пораз што вчера го доживеа од селекцијата на Австрија.  Австријците славеа со резултат 32-28 , а дека ...

Македонија денеска го игра решавачкиот дуел со селекцијата на Австрија

Македонија денеска од 18:15 часот игра одлучувачки натпревар со една од земјите домаќини на ова Европско првенство. Во денешниот дуел со Австрија мора да се дојде до победа ...

Македонија загуби од Чешка, решавачки ќе биде дуелот со Австрија во вторник

Македонија загуби од Чешка со 25:27 во вториот натпревар од нејзиниот настап на ЕП 2020, после овој епилог во вторник ќе се бори за втор круг, а за ...

ЕП 2020-Македонија славеше против Украина, Митрески и Лазаров херои на натпреварот

Македонија ги освои првите бодови на ЕП 2020 совладувајќи ја селекцијата на Украина со резултат 26:25. Овој возбудлив меч ќе биде запаметен по брилијантните одбрани на голманот Никола ...

ЕП 2020- Maкедонија вечерва игра со селекцијата на Украина

Македонската ракометна репрезентација вечерва во спортската сала“Штадахале” во Виена ќе го игра првиот натпревар на 14-то Европско првенство во ракомет. Наш прв противник е селекцијата на Украина,а натпреварот ...

Започнува Европското првенство во ракомет 2020

Денеска започнува Европското првенство во ракомет, домаќини се Шведска, Австрија и Норвешка. Првиот натпревар ќе се игра во 18 и 15 часот помеѓу селекциите на Белорусија и Србија, ...

Македонија ја освои ракометната титула „Трофеј Карпати“ во Романија

Сениорската репрезентација на Македонија со победата против Романија, го освои Трофеј Карпати во Букурешт, Романија. Нашата сениорска репрезентација во полуфиналето го совлада Алжир со резултат 25-24, на полувреме (15-9). ...

АППТ:Продолжена туристичката сезона за турските туристи, најавени се четири чартера неделно од мај до октомври  

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот од 5-ти до 7-ми декември го промовира македонскиот туризам на еден од најзначајните туристички пазари за македонското туристичко стопанство. На саемот ...
error: