ТОП Вести
мерка

мерка

МТСП: Мерката за ослободување од работа на хронично болните лица, бремените жени, самохраните родители и другите ранливи категории граѓани, продолжува да важи

Министерството за труд и социјална политика информира дека хронично болните лица, родителите на дете до 10-годишна возраст или активно четврто одделение, бремените жени, самохраните родители, родителите на деца ...

Ангеловска: Мерката 14.500 по вработен веќе врати отпуштени работници на работа

Мерката 14.500 денари финансиска поддршка по вработен е добро дизајнирана и за неа се имаат пријавено околу 24.000 компании  и околу 6.000 самостојни вршители на дејност. Во гостување на ...

Oд денеска задолжително носење маски на цела територија на државата

Владата  донесе Уредбата со законска сила за носење лична заштита заради спречување на ширењето на коронавирусот и за заштита на населението за време на вонредна состојба. Уредбата определува ...

Владата донесе одлука за забрана за движење во деновите на викендот, забраната важи за сабота и недела од 16:00 до 05:00 часот

На предлог на Комисијата за заразни болести, и по заклучок на Главниот координативен кризен штаб за целосна координација за спречување на внесување и ширење на коронавирусот COVID-19, Владата ...

На Ќафасан приведено лице кое било на стоп-листата со мерка „апси“

На 18-ти ноември во 09:15 часот на граничен премин „Ќафасан’’ од слобода бил лишен М.Д.(35) од Скопје. При пасошка контрола било констатирано дека се наоѓа на стоп-листата со ...

Од 1 јули собирајте фискални сметки, започнува мерката „Мој данок, моја заштеда“

Од 1 јули, 15% од платениот ДДВ се враќа кај секој граѓанин со наполнети 15 години. Денеска, директорката на Управa за Јавни Приходи Сања Лукароска, претседателот на владата ...

МТСП: Мерката „трето дете“ не дава резултати, трошоците на државата растат, а наталитетот опаѓа

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Слаѓана Митовска, во синоќешното издание на дебатната емисија „Економски магазин“, зборувајќи за ефикасноста на додатокот за трето дете, покажа фундаментално неразбирање за системот и самиот ...

Со мерката самовработување лани се отворени 165 фирми – вработени 191 лица

Кристијан Трајковски, Марко Зарев и Симон Стојановски наскоро ќе ја промовираат својата прва видео игра. На почетокот на годинава го отвориле своето независно студио за изработка и издавање ...

30 дена притвор за 56-годишен охриѓанец – со нож го нападнал својот роднина

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело  „убиство во обид“, Секторот за внатрешни работи Охрид, поднесе кривична пријава против А.Х.(56) од Охрид. Него, судија на претходна ...

Пилот мерка во ревидинираниот ОП 2017: Поддршка за создавање на нови работни места во граѓанските организации

 Министерката  за труд и социјална политика Мила Царовска, постојаната претставничка на Програмата за развој на Обединетите нации, Луиза Винтон и директорката на Агенцијата за вработување на Република Македонија, ...
error: