ТОП Вести
министерство за здравство

министерство за здравство

Министерство за здравство: Граѓаните во целост да ги почитуваат сите мерки за заштита!

Министерството за здравство апелира до граѓаните да ги почитуваат во целост мерките и препораките за заштита од коронавирусот. На вчерашната прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче ...

На наменската сметка на Министерството за здравство за донации досега пристигнати се средства во висина од 59.300.000 денари

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, изрази голема благодарност до сите компании, поединци, организации, институции, амбасади кои со донации во опрема, добра и парични средства даваат поддршка во напорите ...

Информациите за состојбата со коронавирусот ќе се соопштува до 15:00 часот

Од денеска статистиката за бројот на новозаболени од Коронавирус во Македонија Институтот за јавно здравје ќе ја соопштува до 15:00 часот, по што Министерството за здравство ќе испрати ...

12 нови случаи на Корона вирус во Македонија, вкупно заболени 148 лица

Во изминатите 24 часа се регистрирани 12 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (7) и Куманово (5). Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со ...

Од утре се укинуваат квотите за лекови во Струга и Охрид

Министерот за здравство Венко Филиче најави дека се укинуваат квотите за лекови во Охрид, Струга, Дојран, Ресен и Гевгелија, што ќе биде прв чекор до целосна либерализација и ...

МЗ: Намален е бројот на заболени лица од сезонски грип, споредено со лани

Министерството за здравство информира дека е намален бројот на заболени лица од сезонски груп, во однос на овој период минатата година. Инаку, минатата недела биле регистрирани вкупно 535 ...
error: