ТОП Вести
Мороишта

Мороишта

Малолетник нападнат пред училиште во Мороишта од страна на двајца малолетници-ученици во истото училиште

На 24.11.2022 во 16.40 часот Полициската станица Струга, А.М.(36) од с.Мороишта, струшко, пријавила дека околу 09.30 часот пред основно училиште во с.Драслајца нејзиниот малолетен син бил физички нападнат ...

Село Мороишта денеска ќе биде без вода во текот на целиот ден

JП Водовод и канализација информира дека денеска 21.10.2021 (четврток), во селото Мороишта ќе има недостаток на вода во текот на целиот ден. ...

Мороишта избра нов Совет и нов претседател на Месната заедница

Во организација на Одделението за соработка со Месни заедници при Општина Струга, а под  надзор за правилно спроведување на постапката за избор на органите на месната самоуправа на ...

Ќе се асфалтира патот Мороишта-Мислешево

Градоначалникот на Струга, Рамис Мерко заедно со пратеникот Јован Митревски обезбедија 14 милиони денари за асфалтирање на патот Мороишта-Мислешево. -Проект кој беше долго време баран од страна на ...

Пожар во близина на струшко Мороишта, опожарени четири плевни и една куќа

На 20.03.2019 во Полициската станица Струга било пријавено дека настанал пожар на нива лоцирана во близина на струшкото село Мороишта, при што опожарени биле четири плевни и една ...

Пожар во стрниште и три штали во с. Мороишта

Вчера во с. Мороишта во 14:28 пријавено е опожарено стрниште.  Од страна на ТППЕ Струга веднаш  била испратена една екипа со двајца пожарникари , но за кратко време ...

Градоначалникот Мерко го надгледува работењето на патот од мостот на Мороишта до влезот на Драслајца

Градоначалник на Општина Струга, г. Рамис Мерко, заедно со пратениците г. Агим Шаќири и г. Јован Митревски внимателно го надгледуваат работењето на патот од мостот на Мороишта до ...

Птичјиот грип во Мороишта не се пренесува на луѓе

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Поповски потврди дека во струшкото село Мороишта било утврдено присуство на болеста Авијарна инфлуенца, односно птичји грип тип АХ5Н8 кај ...

Утврден птичји грип кај живина во струшкото село Мороишта

Кај живина во село Мороишта, струшко, утврдено е присуство на високозаразната болест Авијарна инфлуенца, односно птичји грип тип АХ5Н8, информираше во понеделник директорот на Агенцијата за храна и ...
error: