ТОП Вести
музика

музика

Лидија Мојсоска: Преку „Drim short“ ќе погледнеме под површинта на сивилото и во Струга ќе донесеме нова боја

Во денешното издание на емисијата Play cafe на Play radio гостуваше Лидија Мојсоска, еден од организаторите на третото издание на фестивалот на краток филм „Drim short“. Филмскиот фестивал ...

Марко Лазороски: Mузиката ја сакам искрено, чисто и платонски

Отсекогаш сум сакал музика, можам слободно да кажам дека ја љубам. – вака младиот и талентиран музичар Марко Лазороски од Струга, започна да ми раскажува за неговата музичка ...

Македонската музика низ зборови и звуци на „Охридско лето“

Фестивалот „Охридско лето“ синоќа во црквата „Света Софија“ во Охрид организираше работилница на тема „Ритамот-Движењето, Музиката-Дишењето“ со познатиот музичар и композитор Оливер Јосифовски. На публиката и беше доловена ...

Гуру Харе: Eден убаво напишан стих знае да ме „нахрани“ и да ме направи среќен

Во емисијата Plaу cafe што се емитува на Play radiо, гостин беше Игор Атанасовски-Харе, музичар, композитор и гитарист кој моментално на домашната сцена е актуелен со неговата музичка ...

Горан Папаз: Албумот „Елегија“ е некомерцијален проект изработен со многу емоции

Во денешното издание на емисијата Play cafe што се емитува на Play radio гостуваше Горан Папаз, музичар кој преку звуците на  најсензуалниот и најемотивниот инструмент – саксофонот, ја ...

Лидија Мојсоска: Фестивалот „Енхалон“ Струга ќе ја доближи до атмосферата и духот на Берлин и други метрополи

Вчерва во Струга започнува првото издание на Интернационалниот фестивал на современа музика и дигитални уметности „Енхалон“. Фестивалот е во организација на културни работници сплотени во здружение „Багер“ од ...

Емин Џијан: Музиката е најмистериозната појава

Предавање на тема „Музиката денес“ се одржа синоќа во црквата „Света Софија“ во Охрид, во организација на Националната установа „Охридско лето“ и  генералниот спонзор на оваа музичко-сценска манифестација ...

Игор Атанасовски-Харе на Play radio: Песните се моја скапоценост, музиката е мојот живот и мојата љубов

Во денешното издание на емисијата „Play cafe“ на Play radio, разговаравме со Игор Атанасовски-Харе. Музичар, композитор, гитарист кој создава ремек-дела. Слушателите на Play radio ги поздрави топло и ...

(ВИДЕО) Ова е новиот музички проект на струшкиот Трап артист Дики

Свеж бран на музика ни носи талентираниот уметник познат како Дики. Ви го претставуваме новиот музички проект на Струшкиот трап артист Дики насловен како „Брз Кеш”. Дики на ...

Словенечкиот бенд Koala Voice со нов албум – Woo Horsie

  Koala Voice, омилениот бенд на новите генерации во регионов, за испраќање на 2018-та без посебна најава го објави албумот Woo Horsie. Како што самите велат, ова издание ...
error: