ТОП Вести
Охридско Лето

Охридско Лето

Македонската музика низ зборови и звуци на „Охридско лето“

Фестивалот „Охридско лето“ синоќа во црквата „Света Софија“ во Охрид организираше работилница на тема „Ритамот-Движењето, Музиката-Дишењето“ со познатиот музичар и композитор Оливер Јосифовски. На публиката и беше доловена ...

„Охридско лето“: Вечна благодарност и почит кон Џеси Норман за нејзината големина

Фестивалот „Охридско лето“ изрази  жалење за смртта на познатата оперска пејачка Џеси Норман  „Смртта на американската оперска дива, Џеси Норман(74) која ќе остане запишана во фестивалската историја како една ...

Со претставата „Одисеј“ на Горан Стефановски се спушта завесата на 59-тото издание на „Охридско лето“

Театарската претстава „Одисеј“ на Горан Стефановски вечерва на Античкиот театар  со почеток во 21 часот ќе го означи крајот на годинешното 59-то издание на фестивалот „Охридско лето“. Се ...

Младиот пијанист Величков вечерва ќе се претстави пред публиката на „Охридско лето“

Репертоарот на класична музика во рамки на 59-тото издание на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе го збогати младиот и талентиран пијанист Димчо Величков од Бугарија. Концертот ќе се ...

Вечерва на „Охридско лето“ концерт на пијанистот Александар Гаџиев

Вечерва продолжува музичката програма на фестивалот „Охридско лето“. Во терминот од 21:00 часот во црквата „Света Софија“ концерт ќе одржи пијанистот Александар Гаџиев. Александар Гаџиев, потекнува од семејство ...

Октетот „Игњац Фукс“ вечерва на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со концерт на октетот „Игњац Фукс“ од Хрватска што ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 ...

На фестивалот „Охридско лето“ вечерва концерт на гитарски квартет

Kвартетот гитари „Апеирон“ вечерва ќе одржи концерт во рамките на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“. Во црквата „Сцвета Софија“, во стандардниот фестивалски термин, 21 часот, ќе настапат ...

„Бенсман саксофон квартет“ вечерва на Охридско лето

Вечерва со почеток од 21:00 часот во рамките на музичката програма на Охридско лето, концерт ќе одржат членовите на „Бенсман саксофон квартет“ Квартетот е составен од : Детлеф ...

Репертоарот на „Охридско лето“ вечерва носи концерт на атрактивниот дувачки квинтет „Пилекадоне“

Фестивалот  „Охридско лето“ вечерва во црквата „Света Софија“ со почеток во 20 часот носи концерт на дрвениот дувачки квинтет „Пилекадоне“ од Бугарија. Овој квинтет го сочинуваат флејтистката Мила ...

Дуке Бојаџиев вечерва настапува на „Охридско лето“

Познатиот македонски уметник со светско реноме Дуке Бојаџиев вечерва ќе биде дел од фестивалот „Охридско лето“. Концертот ќе се одржи на сцената „Долни Сарај“ со почеток во 22 ...
error: