ТОП Вести
песни

песни

Методија Столески доби награда за најслушана песна помеѓу два фестивали на „ОХРИД ФЕСТ 2019“

Младиот и талентиран музичар од Струга, Методија Столески, измината недела учествуваше на два фестивали и промовираше две нови песни. Најпрво ја промовираше второпласираната песна на кастингот во Софија, ...

Гуру Харе: Eден убаво напишан стих знае да ме „нахрани“ и да ме направи среќен

Во емисијата Plaу cafe што се емитува на Play radiо, гостин беше Игор Атанасовски-Харе, музичар, композитор и гитарист кој моментално на домашната сцена е актуелен со неговата музичка ...

Игор Атанасовски-Харе на Play radio: Песните се моја скапоценост, музиката е мојот живот и мојата љубов

Во денешното издание на емисијата „Play cafe“ на Play radio, разговаравме со Игор Атанасовски-Харе. Музичар, композитор, гитарист кој создава ремек-дела. Слушателите на Play radio ги поздрави топло и ...

Поети од Струга,Охрид и Вевчани учествуваа на поетското матине во Струга

Со одржување на поетскиот митинг, денесa во Струга на свечен начин започна одбележувањето на 75 годишнината од ослободувањето на Република Македонија и на градот на браќата Миладиновци. Поети ...

Со голем концерт на 29. декември групата Камелеон ќе одбележи 20 години постоење

Кариерата која трае полни две децении сакаме да ја заокружиме со концерт, за жал прв ваков во нашата кариера, и за кој гарантираме добра забава и на кој ...

Објавени конкурсите за поезија и плакат во рамки на 8-то издание на „100 Илјади поети за промена“

Манифестацијата „100 илјади поети за промена“ во соработка со здружението „Контекст – Струмица“ги распиша двата официјални конкурси за поезија и изработка на постер/плакат за годинашното осмо издание на ...

Учениците од ОУ „Браќа Миладиновци“ во посета на Општина Струга

Вчера, во посета на општина Струга беа учениците од ОУ „Браќа Миладиновци“- Струга. Тие беа пречекани од страна на градоначалникот, г. Рамис Мерко. Учениците имаа можност да се ...

УСПЕШЕН НАСТАП НА СТРУШКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ НА 16-ТА РЕГИОНАЛНА РЕВИЈА НА ПЕСНИ, МУЗИКА И ИГРИ

Во прекрасниот амбиент на сцената во Домот на културата во Македонски Брод, во саботата,  28 април , во организацција на  СЗПМ,се одржа 16-та Регионална ревија на песни, музика ...

Kaролина Гочева блесна на сцената во Охрид

Каролина Гочева блесна на охридската сцена. Концертната промоција на нејзиниот нов музички проект „Извор“ беше вистинско уживање за публиката во спортската сала „Билјанини Извори“. Гочева во живо ги ...

Роденденот на Тоше ќе биде одбележан со хуманитарна забава во Охрид

Младите на Црвен крст Охрид и годинава  ќе го одбележат роденденот на нашиот голем хуманист Тоше Проески ,со хуманитарна забава. Настанот кој годинава го носи мотото „Тоше во нашите ...
error: