ТОП Вести
Порака Нова

Порака Нова

Џудо клубот „Дрим“ и „Порака Нова“ склучија меморандум за соработка

На ден 27.02.2020 год. склучен е меморандум за соработка помеѓу Џудо Клуб „ДРИМ” Струга и „Порака Нова” Здружение Центар за подобрување на квалитетот на живот на лицата со ...

Анита Гагоска: Во „Порака нова“ се спроведува ефикасна методологија за социјализација на лицата со попреченост

Во денешото издание на емисијата „Play cafe“, што се емитува на Play radio, гостуваше Анита Гагоска, генерален секретар во Центарот за лица со интелектуална попреченост „Порака Нова“-Струга. На ...

Ден на лица со попреченост-„Порака Нова“ ја спроведува кампањата „Мојот успех“

3-ти декември се одбележува како Меѓународен ден на лицата со посебни потреби. Овој ден е посебно акцентиран на потребите и проблемите кои ги имаат и со кои се ...

Eкипата од „Порака нова“ освои второ место на Специјалната олимпијада

Вчера во Спортско-рекреативен центар „Кале“ во Скопје се одржа кошаркарски турнир од Специјална олимпијада. Екипата составена од  штитениците на Центарот со интелектуална попреченост „Порака нова“ освоија второ место ...

Форма Вита додели дипломи и медали на децата со пречки во развојот од центарот Порака Нова Струга

Преку симболична трка во организација на Спортски центар Форма Вита на децата со пречки во развојот од центарот Порака Нова им беа доделени признанија и медали. „Целта на ...

Со „Форма Вита“ преку физичка активност до промена на секојдневието на децата од „Порака Нова“

Веќе трета година како трае соработката помеѓу Спортскиот центар Форма Вита од Струга со центарот за лица со попреченост  „Порака нова“ од Струга. На иницијатива на Мими Стојаноска ...

Спектакуларна Гала вечер за членовите на „Порака нова“ во Струга

По повод 2-ри април, Светски ден посветен на свесноста за утизмот, во Струга се одржа спектакуларна гала вечер. На овој настан учествуваа голем дел од членовите на Центарот ...

Хуманитарна трка „Трчај за Даунов синдром“ утре во Струга

По повод меѓународниот ден на лицата со Даунов Синдром, центарот „Порака Нова“ и граѓаните на Струга организираат трка (трчање или пешачење) од 2km/5km по кејот на реката Црни ...

Градоначалникот Мерко и Општина Струга им подарија пакетчиња на децата во градинките и во центарот „Порака Нова“

Oпштина Струга, предводена од Г-дин Рамис Мерко, по повод Новогодишните празници и годинава подарува новогодишни пакетчиња на децата во  градинките во селата Лабуништа, Велешта, Делогожди и Драслајца. Новогодишни ...

Навивачката група „Паткари“ со новогодишни пакетчиња за лицата од „Порака Нова“

Членовите на навивачката група „Паткари“ -Струга организираа посета на Центарот за лица со интелектуална попреченост “Порака Нова” во Струга и ги изненадија со новогодишни подароци. „Наша цел беше ...
error: