ТОП Вести
празник

празник

Ден пред Богојавление Водици – Водокрст

На еден ден пред празникот Богојавление Водици, православните верници  го празнуваат Водокрштение, Водокрст или Водопост. Водокрст доаѓа од крштевањето односно осветувањето на водата, а Водопост поради тоа што ...

Свети Василиј Велики, Обрезание Господово

Според стариот православен Јулијански календар, од денес започнува Новата година кај православните верници, наречена Василица во чест на Василиј Велики. Денешниот ден се одбележува и како Обрезание Господово. Роден ...

Денеска се празнува Свети архиѓакон и првомаченик Стефан

Роднина на апостолот Павле, Евреин од Евреите што живееја по елинските области. Беше прв од Седумте ѓакони коишто Светите апостоли ги ракоположија и ги поставија на служба на ...

Денеска е Собор на Пресвета Богородица

На вториот ден од Божик христијанската Црква  оддава слава на Пресветата Божја Мајка, Којашто Го роди Господ и Сапсителот наш Исус Христос. Ова празнување се нарекува Нејзин собор ...

Рожденство Христово – Божик, празник на радоста и надежта

Денеска се празнува големиот христијански празник Рожденство Христово Божик. Одбележувањето во црквата Свети Георгиј во Струга  започна со  Утрена Богослужба, а  потоа се одржа Света Божествена Литургија.  После ...

Денеска се слави Свети Игнатиј Богоносец- Детето што Исус го носеше во раце

 Денеска се слави Свети Игнатиј, познат како Богоносец. Овој свет маж е наречен Богоносец затоа што постојано во срцето и на јазикот го носел името на живиот Бог. ...

Денеска се празнува Свети Спиридон Чудотворец

Православните христијани денес го слават денот посветен на Свети Спиридон Чудотворец. Овој голем Божји човек бил еден од големите светители во 4 век. Роден е во источниот дел ...

Денеска се празнува Свети Никола

Свети Никола, Свети Николај Чудотворец, архиепископ Мирликиски се смета за заштитник на морињата. На христијанските бродови обично се наоѓа иконата на светителот, а спроти денот на славењето бродовите ...

Денеска се празнува Св. маченичка Варвара

Православните верници денес го празнуваат денот посветен на Св. маченичка Варвара. За време на имераторот Максимилијан во Илиопол живеел еден богат човек по име Диоксор, а неговата жена ...

Денеска се празнува Свети великомаченик Георгиј

На овој ден се празнува осветувањето на црквата посветена на свети Георгиј Победоносец во Киев. Кај руските кнезови, почнувајќи од рамноапостолниот кнез Владимир, постоел благочестив обичај да основаат ...
error: