ТОП Вести
претстава

претстава

Претставата „Стаклена менажерија“ во петок пред охридската публика

Претставата „Стаклена менажерија“  од Тенеси Вилијамс која ја освои наградата „Нета“  на фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков” во Струмица во месец септември, за актерска инвентивност посветеност во остварувањето ...

Трилер-комедијата „Балканска 3а/2“ во петок пред охридската публика

Трилер-комедијата „Балканска 3а/2  од Дејан Дуковски во петок (08.11) ќе се игра на сцента на Центар за култура „Григор Прличев“ . Претставата е во режија на Ана Батева, а  ...

Претстава на куклениот театар „Си беше еднаш“ утре во Струга

Утре во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“-Струга Куклениот театар „Си беше еднаш“ ќе прикаже претстава за најмладите. Куклениот театар ќе им овозможи на учениците од 5 до 10 ...

Претставата „Метод“ во четврток ќе се игра во Охрид

Најпоставуваниот современ шпански текст во регионот “Метод” (El mètode Grönholm) од Жорди Галсеран, повторно на репертоарот на Народен Театар Охрид.Оваа популарна претстава ќе се игра во четврток, 24-ти ...

Претставата „Стаклена менажерија“ повторно на репертоарот на Охридски театар

Претставата „Стаклена менажерија”од Тенеси Вилијам која освои НАГРАДА НЕТА на фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков” во Струмица во месец септември, за актерска инвентивност посветеност во остварувањето на ...

Претставата „Аналфабет“ на 3-ти октомври пред охридската публика

Комедијата „АНАЛФАБЕТ” според текст на Бранислав Нушиќ,  а во режија Ѓорѓи Ризески, на репертоарот на Охридскиот театар ќе биде изведена во четврток 03.10.2019 година. Играат: Горан Стојаноски – ...

Претставата „Каде е пиштолот“ во сабота повторно пред охридската публика

Претставата „Каде е пиштолот?“ од унгарски автор Габор Ѓоргеј во режија на Дејана Николовска, повторно на репертоарот на Центар за култура Григор Прличев Охрид, во сабота, 28.09.2019 година со  ...

Детската претстава „Алиса во земјата на чудата“ во петок ќе се игра во Охрид

На репертоарот на Центар за култура „Григор Прличев“- Охрид, во петок,  20.09.2019 година ќе биде – детската претстава „Алиса во земјата на чудата” од англискиот писател Луис Карол ...

Oхридскиот театар со „Каде е пиштолот“ ќе гостува на фестивалот „Гола Месечина“

Национална установа Центар за култура „Григор Прличев” – Охрид / Народен театар Охрид гостуваа во Скопје на фестивалот „Гола Месечина” кој е во организација на Театар Комедија од ...

Претставата „Каде е пиштолот“ во петок пред охридската публика

Овој петок (28.06) во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид ќе се игра претставата „Каде е пиштолот?“ од унгарскиот автор Габор Ѓоргеј, во режија на Дејана Николовска. ...
error: