ТОП Вести
проекции

проекции

Филмот „Дедо и внук“ ќе се прикажува во Струга

„Во НУЦК “Браќа Миладиновци” – Струга, на 04.03.2020 и 05.03.2020 (среда и четврток), со почеток во 20.00 часот ќе се прикажува најновиот филм на Илија Пиперкоски “Дедо и ...

Проекции на филмот „Глас“ во четврток и петок во Струга

Во НУ Центар за култура „Браќа Миладиновци“ – Струга, на 13-ти и 14-ти февруари (четврток и петок), со почеток во 20.00 часот, ќе се прикажува играниот филм ГЛАС. ...

Медена земја повторно пред охридската публика

Поради зголемениот интерес филмот „Медена земја“ повторно ќе се прикажува на кино репертоарот во Националната установа Центар за култура „Григор Прличев” – Охрид, во петок 14-ти и сабота ...

Филмот „Врба“ вечерва и утре пред струшката публика

Во НУ Центар за култура „Браќа Миладиновци” – Струга,  вечерва и утревечер со почеток во 20.00 часот повторно ќе се прикажува најновиот филм на Милчо Манчевски, „Врба”. Цената ...

„Meдена земја“ повторно пред охридската публика

„Медена земја“ филмот номиниран за Оскар во две категории повторно ќе се прикажува во Националната установа Центар за култура „Григор Прличев” – Охрид во деновите 29-ти, 30-ти Јануари ...

„Медена земја“ повторно на репертоарот на струшкиот Центар за култура

„Медена земја“, филмот номиниран за Оскар во две категории,повторно  ќе се прикажува во Центарот за култура „Браќа Миладиновци” во Струга. За прв пат во светската филмска историја документарен ...

Утре во Струга „Ревија на Европски филм“

Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ – Струга, во соработка со Здружението Грин Лист од Битола, утре (сабота), 30.11.2019, во рамките на проектот „Ревија на европскиот филм“ од манифестацијата ...

Филмот „Врба“ од Милчо Манчевски со неколку проекции во Охрид

Долгоочекуваниот филм „Врба“ на нашиот најнаградуван режисер Милчо Манчевски премиерно во Центарот за култура Охрид. „Врба“ ја следи приказната за три македонски жени кои не го менуваат светот ...

Филмот „Исцелител“ утре и задутре пред охридската публика

Еден од најуспешните македонски играни филмови „Исцелител“ ќе се прикаже во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, утре и задутре со почеток во 20:00 часот. „Исцелител“ од ...

„Медена земја“ на втори и трети октомври пред струшката публика!

Најнаградуваниот македонски документарец, што со победа во три категории на почетокот на годинава триумфираше на престижниот филмски фестивал „Санденс“,„Медена земја“ (Honeyland), на втори и трети октомври ќе се ...
error: