ТОП Вести
ретки болести

ретки болести

Maрко го прекина маратонот поради болки во ногата, но ја испрати пораката во чест на ретките!

По изминати 4 часа и 49 минути во водите на Охридското Езеро и минати 11 километри и 840 метри, Марко поради големи болки во ногата  го прекина подвигот ...

Во среда Марко Пејчиноски ќе плива за лицата со ретки болести, а хуманите граѓани ќе купуваат маички!

Уште малку остана до големата битка на големиот борец Марко Пејчиновски. Тој интензивно се подготвува да исплива нов подвиг долг 64 километри (Охрид – Св. Наум – Струга ...

Марко Пејчиновски го најави својот подвиг посветен на лицата со ретки болести

Марко Пејчиновски утрово на својата фан страна на Фејсбук ги откри деталите за новиот подвиг, кој ќе го оствари на 28-ми август. На празникот Голема Богородица Марко ќе го ...

Maрко Пејчиноски и неговиот тим со поддршка за лицата со ретки болести

Започна финалното одбројување до новиот подвиг на Охридскиот супер херој Марко Пејчиновски, кој на 28 август, ќе плива за поддршка на лицата со ретки болести. Специјално за овој ...

Гордана Лолеска: Навремената дијагностика е клучна за лицата со ретки болести, во Србија тоа одлично се реши со „Зојин закон“

Во денешното издание на емисјата Play cafe на Play radio гостуваше Гордана Лолеска. До нејзиното име заслужено стојат многу епитети! Лолеска е активистка во здружението „Живот со предизвици“, ...

Благодарение на Гордана Лолеска поштенските марки посветени на лицата со ретки болести го обиколија светот

Поштенските марки “Деца со ретки болести” и “Деца со Алпорт Синдром” го обиколија светот! Специјализираниот интернет портал alportsyndromenews.com од САД објави напис за активностите на охриѓанката Гордана Лолеска ...

Марко Пејчиновски повикува: Бидете дел од тимбилдингот „Лица со ретки болести” на Охрид трчаТ

Марко Пејчиновски е млад херој од Охрид кој има само 13 години и има голема желба – да ги оствари своите соништа. На 28-ми август 2018 година, Марко ...

Учениците од СОУ „Нико Нестор” се вклучија во глобалниот настан #RareDiseaseDay

СОУ „Нико Нестор”-Струга и оваа година во знак на поддршка на луѓето со ретки болести се приклучи на глобалниот настан #RareDiseaseDay. Голем број ученици несебично зедоа активно учесто ...

„Ги запознаваме ретките болести“ – Фамилијарна амилоидна полиневропатија

Со видео, аудио и текстуални пораки, кои ќе се објавуваат секојдневно во текот на месец февруари, ќе се запознаеме со 28 дијагнози за ретки болести во рамките на ...

„Ги запознаваме ретките болести“ – Ихтиоза

Со видео, аудио и текстуални пораки, кои ќе се објавуваат секојдневно во текот на месец февруари, ќе се запознаеме со 28 дијагнози за ретки болести во рамките на ...
error: