ТОП Вести
РСБСП

РСБСП

РСБСП: Срце си што не возиш пијан

Срце си што не возиш  пијан. Среќен празник. Вози одговорно! – е пораката со која Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата го честита празникот на љубовта ...

Oд утре (15-ти ноември) почнува обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата

Од 15 ноември, почнува да важи обврската за задолжително носење зимска опрема во возилата, која ќе трае сѐ до 15 март наредната година. Согласно тоа, Републичкиот совет за ...

РСБСП со препораки за возачите и за пешаците како да останат безбедни во сообраќајот во зима

Додека пешаците се најранлива категорија учесници во сообраќајот, возачите, пак, се оние кои најчесто предизвикуваат или учествуваат во сообраќајна незгода. Зимата и зимските услови на патиштата предизвикуваат сериозни ...

РСБСП со кампања „НЕ – за мобилен телефон зад воланот! Без изговори, без оправдувања“

„НЕ – за мобилен телефон зад воланот! Без изговори, без оправдувања“ е новата кампања на РСБСП со цел безбедно возење. Во сообраќајот, како причина за одвлеченото внимание на ...

Од утре започнува законската обврска за задолжително носење зимска опрема

На 15 ноември 2018 година (четврток), започнува да важи обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата, која ќе трае сѐ до 15 март 2019 година. Републичкиот совет ...

Кампања на МВР и РСБСП за поголема безбедност на патиштата

Министерството за внатрешни работи во соработка со Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата ја започна кампањата „Летувај, не летај“ со цел поголема безбедност и намалување на ...

Законски измени за возачите кои имаат над 65 години

По повеќе од шест месеци собраниска и владина процедура, деновиве стапија на сила измените во Законот за безбедност во сообраќајот на патиштата што се однесуваат на повозрасните возачи. Измените ...

„Добредојдовте во земјата на шампионите – Вози Одговорно“ – Кампања на РСБСП и Вардар

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата и европскиот ракометен првак „Вардар”, преку заедничка соработка, во наредниот период ќе ја реализираат кампањата „Добредојдовте во земјата на шампионите ...

РСБСП укажува на најчестите грешки и предизвици кои ги демнат младите возачи

Летото е време на забава одмори и патувања кога и младите возачи се почесто седнуваат зад волан. Републичкиот Совет за безбедност во сообраќајот на патиштата укажува на најчести ...

РСБСП со совети до сите возачи за безбедно да се вратат дома од излетничките места

Со оглед на тоа дека продолжениот првомајски викенд прави сообраќаен метеж, дождот бара дополнителна внимателност доколку седите зад воланот, а празникот и друштвото често предизвикуваат и конзумација на ...
error: