ТОП Вести
Скопје

Скопје

Традиционална крводарителска акција во спомен на Тоше Проески во Скопје

Традиционално, на 25.01.2020 година, по шестнаесети пат ќе биде организирана голема крводарителска акција посветена на големиот хуманист Тоше Проески во знак на одбележување на неговиот роденден. Организатори на ...

Децата од КЛ7 школите низ Македонија предновогодишно се дружеа во Скопје

Децата од КЛ7 школите низ Македонија изминатиов викенд имаа меѓусебна средба, запознавање и дружење преку забава со нивниот идол Кирил Лазаров. Предновогодишно, организирани од цела Македонија допатуваа во ...

Стружанецот Милко Нестороски наскоро со самостојна изложба во Скопје

На 6-ти декември во Скопје ќе биде поставена самостојна изложба на талентираниот стружанец Милко Нестороски. Љубителите на уметноста, во Absinth Gallery ќе тргнат на  едно патување во еден фантастичен ...

Денеска започнува 21-то издание на „Таксират“

Денес, со почеток на ПИН музичка конференција & шоукејс, во Младински културен центар (МКЦ) во Скопје, почнува 21-во издание на ТАКСИРАТ, денови посветени на културата и уметноста. Од 17.00-19.00 часот, во кино Фросина, ќе се одржи  панел насловен ...

Струшките џудисти освоија 19 медали на Меѓународен натпревар во Скопје

На 10.11.2019 Џудо клуб „Дрим” Струга учествуваше на меѓународниот натпревар “МИОКИ ОПЕН” во Скопје со дваесет и пет натпреварувачи од кои деветнаесет се вратија во Струга со медали  ...

АНДРЕ РИУ со фантастичен концерт ги освои срцата на 8.000 посетители во Скопје

Холандскиот виолинист Андре Риу кој веќе 30 години настапува низ целиот свет и ја пренесува љубовта спрема класичната музика, синоќа за прв пат ѝ покажа и на македонската ...

Mаестралната светска ѕвезда АНДРЕ РИУ пристигна во Скопје!

Вечерва (четврток, 6-ти јуни) со почеток во точно 20:00 часот, во Вип Арената „Борис Трајковски“ во Скопје, македонската публика ќе има ексклузивна можност да биде дел од величествениот ...

Папата Франциск чиноначалствуваше со светата миса: Да учествуваме во чудото на умножителот кој сака да стигне и да допре до секој агол од овој град, од оваа земја, од оваа земја со нежност и сочувство

Централната програмска содржина од апостолската посета на Неговата Светост Папата Франциск на Република Северна Македонија, светата литургија се одржа на плоштадот „Македонија“, во присуство на највисоките претставници на ...

Вардар ја совлада екипата на Пик Сегед со резултат 31:23

Вардар победи во првиот меч од четврт-финалето на Лигата на шампионите со 31-23 против ПИк Сегед. Двете екипи „изедначени сили“ имаа само во првите десет минути, а потоа ...

31-во издание на Саем на книгата од 8-ми мај во Скопје

Во период од 8. до 14. мај во ВИП Арената Борис Трајковски ќе се одржи 31-то издание на Саемот на книгата, кој веќе втора година по ред се ...
error: