ТОП Вести
состојба

состојба

ИЈЗ: Намален е бројот на новозаболени и починати, расте бројот на оздравени од КОВИД 19

Во периодот од 29 јуни до 5 јули, според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, се бележи намалување на бројот на новозаболени и починати, а зголемување на ...

Филипче: Болнички капацитети има, системот може да го одржиме – граѓаните треба да помогнат со почитување на мерките

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на  прес-конференција информираше дека од вчера наутро бројот на хоспитализирани пациенти изнесува 379 или 13% од вкупниот број активни случаи – ...

Филипче: 14 проценти од активните случаи се хоспитализирани, 86 проценти се асимптоматски или пациенти со лесна клиничка слика

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на вчерашната прес-конференција информираше дека согласно податоците од историјата на болеста, огромен процент од починатите пациенти од КОВИД-19 се пациенти, коишто ...

За Лабуништа ќе важат истите мерки како и за цела Македонија, во Струга доаѓа уште еден епидемиолог

  Денеска во работна посета на Струга и Лабуништа беше заменик  претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, како Главен координатор на Кризните штабови на единиците ...

Стабилна е безбедносната состојба на подрачјето на СВР Охрид

Безбедносната состојба на подрачјето на седум општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна. Изминатово деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 05.04. до 07.00 часот на 06.04.2020 ...

Во седумте општини што ги покрива СВР Охрид е стабилно, ова се деталите по градови

Безбедносната состојба на  подрачјето на седум општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна. Изминатово деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 26.03.2020 до 07.00 часот на 27.03.2020 ...

МВР: Состојбата во Дебар и Центар Жупа е стабилна

Безбедносната состојба на подрачјето на општините Дебар и Центар Жупа, каде е прогласена кризна состојба, е стабилна. – Непречено се реализираат мото-патролите што ги спроведуваат полициските службеници. Притоа, ...

AMСМ: Влажни коловози, снег има на „Стража“, „Пресека“, Маврово, Попова Шапка, „Плетвар“

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Врнежи од снег има на „Стража“, „Пресека“, Маврово, Попова Шапка, „Плетвар“, Кула и Крива Паланка – г. ...

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче детално информираше за клиничката слика на починатата пациентка од коронавирус

„На почетокот сакам да изразам сочувство до семејството на починатата. Податоците ги добив од болницата во Куманово и од Службата за епидемиологија од Центарот за јавно здравје. Првиот ...

Средба Бектеши и Ангеловска со прехрамбените компании: Залихите на храна се доволни, ќе се ослободат од давачки некои прозиводи

Министерот за економија Крешник Бектеши заедно со министерката за финансии Нина Ангеловска, директорот на Царинската управа Ѓоко Танасоски и директорот на Државниот пазараен инспекторат Стојко Пауновски оствари работен ...
error: