ТОП Вести
Таксират

Таксират

Таксират во топ 10 најдобри европски фестивали

По вторпат во последните 10 години, Таксират фестивал е избран за еден од 10-те најдобри фестивали во Европа кои се одржуваат во затворен простор. Европските фестивалски награди, најзначајното фестивалско натпреварување на ...

Жежок старт на Таксират 21!

Почетокот на Таксират, традиционално стартува со ПИН, првата и единствена меѓународна музичка и шоукејс конференција којa се одржува кај нас, со најмасовна и најиновативна програма во регионот. ПИН и годинава ...

Денеска започнува 21-то издание на „Таксират“

Денес, со почеток на ПИН музичка конференција & шоукејс, во Младински културен центар (МКЦ) во Скопје, почнува 21-во издание на ТАКСИРАТ, денови посветени на културата и уметноста. Од 17.00-19.00 часот, во кино Фросина, ќе се одржи  панел насловен ...

Таксират и Д фестивал номинирани за најдобри фестивали во Европа

Европските награди за најдобри фестивали (European Festival Awards) и годинава ги вклучија номинациите за Д-Фестивал и Таксират Фестивал во категориите: Д-Фестивал за најдобар мал фестивал, и Таксират за ...

Дваесет и првото издание на „Таксират“ со богата програма!

Се вели дека бројот 21 претставува симбол на индивидуалност. Енергијата на овој број е составена од вибрациите на број 2 и број 1. Бројот два претставува атрибут на ...

Таксират и „Прво па женско“ презентираат: Концерт на Mavi Phoenix на 10-ти мај!

ТАКСИРАТ Фестивал веќе ја започнува споредната програма за 21-вото издание и првиот концерт пристигнува во соработка со Фестивалот за феминистичка култура и акција „ПРВО ПА ЖЕНСКО“.  По ланскиот распродаден концерт на Акуа Нару како ...

Утре во Скопје: 20-то финале на ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ, посилен од било кога!

Утре, САБОТА (8-ми декември) во Скопје ќе се одржи финалната вечер на ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ кој го слави својот голем 20-ти јубилеј и тоа за прв пат во Арена „Борис Трајковски“, ...

ПОЧНУВА ЈУБИЛЕЈНИОТ 20-ти ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ!

Утре (четврток, 29-ти ноември) во Скопје почнува 20-тото издание на најголемиот урбан зимски фестивал во југоисточна Европа, македонскиот ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ чија програма ќе се одржува сѐ до 8-ми ...

„КИБОРГ“ со самостоен концерт на ТАКСИРАТ #20!

ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ во рамки на програмата на јубилејното 20-то издание, има чест да го најави и самостојниот концерт на КИБОРГ, култното име на македонската сајбер-панк музичка сцена кое ...

ТАКСИРАТ ПОТВРДУВА: MANDO DIAO прв пат во Скопје!

Mando Diao започнаа да творат во 1999-та година, и за 19 години постоење снимија 8 студиски албуми. Уште со првото нивно издание „Bring ‘Em In“ во 2002-ра година ...
error: