ТОП Вести
училиште

училиште

МВР: Лажна е пријавата за поставена бомба во училиште во Охрид

 Лажна е пријавата за наводно поставена бомба во училиште во Охрид, завршија сите потребни проверки, соопштија од Министерството за внатрешни работи. –Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста ...

О.У ,,Ашим Агуши“ – Радолишта доби нов лик, подрачното училиште во Франгово опромено со нови клупи и столчиња

Сосема нов изглед доби основното училиште,,Ашим Агуши“ – Радолишта. -Оваа активност започна со доаѓањето на функција на новата директорка Атиџе Ајро, каде истовремено подрачното Основно училиште,,Јета е Ре“ ...

Малолетник нападнат пред училиште во Мороишта од страна на двајца малолетници-ученици во истото училиште

На 24.11.2022 во 16.40 часот Полициската станица Струга, А.М.(36) од с.Мороишта, струшко, пријавила дека околу 09.30 часот пред основно училиште во с.Драслајца нејзиниот малолетен син бил физички нападнат ...

Започнува реконструкцијата на ООУ „Дедо Лазар Циркоски” во село Враништа

Мнистерот за образование и наука, Јетон Шаќири и  градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко денеска беа во посета на основното училиште „Дедо Лазар Циркоски” во село Враништа, кое ...

Започна изградбата на спортска сала во ОУ „Ашим Агуши“ во Радолишта

Градоначалникот на Општина Струга Г-дин  Рамис Мерко беше присутен на поставувањето камен-темелник на спортската сала во општинското основно училиште „Ашим Агуши“ во село Радолишта. Изградбата на салата е ...

Ученици од ОУ „Ашим Агуши“ од Радолишта освоија второ место на онлајн натпревар по кодирање со микро:бит

Основното училиште „Ристо Ристески“ од с. Долно Косоврасти победи на онлајн натпреварот по кодирање со уредот „Микро:бит“. Натпреварот го организираше Британскиот совет, како дел од програмата „Училишта на ...

Средношколци од „Нико Нестор“ нападнале соученик и вработена во училиштето

На 28.10.2019 година околу 13:00 часот, пријавено е дека во кругот на средното училиште „Нико Нестор“ во Струга, група ученици го нарушиле  јавниот ред и мир со физички ...

(ФОТО-ГАЛЕРИЈА) Вака изгледа новата зграда од ООУ „Браќа Миладиновци“ во Струга

Новата зграда во склоп на ООУ „Браќа Миладиновци“ многу наскоро ќе биде пуштена во употреба.  Додека се привршува со работа, погледнете како изгледа сега. Strugaoline ...

Пожар во училиште вo село Ливада

На 27-ми август 2019 година, во 16:35 часот во Полициската станица во Струга, 55-годишниот А.З. од селото Ливада пријавил дека настанал пожар во помошна просторија од ОУ„Аки Дика“. ...

Заврши реконструкцијата на спортската сала во ОУ „ Браќа Миладиновци”- Струга

Општина Струга заврши со процесот на реновирање и реконструирање на спортската сала во  ОУ „ Браќа Миладиновци” „Создадовме услови и содвететен простор, односно нова спортска сала за разни ...
error: