ТОП Вести
уметност

уметност

Стружанецот Милко Нестороски наскоро со самостојна изложба во Скопје

На 6-ти декември во Скопје ќе биде поставена самостојна изложба на талентираниот стружанец Милко Нестороски. Љубителите на уметноста, во Absinth Gallery ќе тргнат на  едно патување во еден фантастичен ...

Марко Лазороски: Mузиката ја сакам искрено, чисто и платонски

Отсекогаш сум сакал музика, можам слободно да кажам дека ја љубам. – вака младиот и талентиран музичар Марко Лазороски од Струга, започна да ми раскажува за неговата музичка ...

„ДримОН“ годинава ќе го јакне граѓанскиот дух преку уметност и уметничка продукција

Фестивалот „ДримОН“  оваа година доживува трансформација односно реконструкција. -најавуваат организаторите. „Просто го расклопивме на сегменти и парчиња и ќе го раштркаме преку цела сезона. Јули и август, во ...

Koj беше Филип Буловиќ-Липи – голем уметник од Горна Белица познат во целиот свет

  Неодамна во своето родно село Горна Белица –Струшко, на семејните гробишта беше погребан големиот уметник од ова село Филип Буловиќ-Липи, кој бил голем авантурист и патник. Ја ...

Објавен новиот број на списанието за литература, култура и уметност „Современост“

Списанието за литература, култура и уметност „Современост“ во првиот број за 2018 на 153 страници нуди разновидност од поезија, проза, есеистика, критички осврти и студии. Како и во ...

Фестивалот „Крик на жената“ по трет пат во Скопје

На ден 28.03.2018 од 19 часот во Клуб ресторанот МКЦ во Скопје по трет пат ќе се оддржи Крик на жената – Меѓународен  фестивал на поезија и уметност ...

Здравка Крстиноска: Енкаустиката е арт-терапија која може да послужи за создавање подобро утре

Плеј радио секоја среда ги отвора вратите за сите оние кои се корисни и креативни општествени чиниели во нашиот град. Овој пат посветивме минути на уметноста која се ...

Првата изложба на Здравка Крстиновска ги стопли срцата на сите вљубеници во уметноста

Во прекрасна атмосфера и во име на уметноста која произлегува директно од душата, оваа сабота во Центарот за култура Браќа Миладиновци во Струга се одржа првата изложба на  Здравка ...

Во сабота започнува осмото издание на ликовната колонија „Вевчански видувања“

3о-тина  реномирани имиња во областа на уметноста од Македонија и од странство ќе бидат дел од осмата ликовна колонија „Вевчански видувања“ во Вевчани. Колонијата свечено ќе биде отворена на ...
error: