ТОП Вести
Вакцини

Вакцини

Денеска започнува бесплатната вакцинација против сезонски грип

Од денеска во Охрид и Струга започнува  бесплатната вакцинација против сезонски грип. Право на ваква вакцина имаат лица над 65 години, лица со хронични заболувања, бремени жени и ...

МРП вакцини со погрешни декларации пронајдени во здравствените домови во Струга, Охрид и Вевчани

При  внатрешната контрола, извршена во сите здравствени домови во државата, пронајдени се 635 кутии од МРП вакцината, на кои стојат погрешно залепени декларации. Залепените декларации биле од претходниот ...

MTСП: Епидемија на морбили во Скопје, казните за невакцинирање од 350 до 650 евра

Министерството за труд и социјална политика ги информираше сите државни и приватни градинки, дека Министерството за здравство прогласи епидемија на мали сипаници (морбили) во Скопје, согласно Законот за ...

Во понеделник започнува имунизацијата против сезонски грип – 3000 вакцини се набавени за Охрид, Струга и Дебар

Вакцинацијата на населението против сезонски грип ќе започне од понеделник, 16-ти октомври, информираат од Центарот за јавно здравје од Охрид. За таа цел набавени се вкупно 3000 вакцини ...

Според новата промената за задолжителна имунизација на населението, децата ќе примаат една вакцина помалку

Децата од предучилишна возраст ќе примаат една вакцина помалку. Во календарот за имунизација на населението во 2017 година исфрлена е една ревакцина ДТП (дифтерија, тетанус, пертусис) која децата ...
error: