ТОП Вести
Вевчански Карневал

Вевчански Карневал

Градоначалникот на Вевчани најстрого го осуди палењето на бугарското знаме на Вевчанскиот карневал

Општина Вевчани најостро го осуди  чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани. -Овој чин не соодејствува со ставот на Општината и ...

На Вевчанскиот карневал годинава ќе се реализираат само дел од обичаите

  Василичарско друштво „Долна Маала“ -Вевчани информираше дека на одржаниот состанок на кој се разговарало за овогодинешниот начин на прославување на Василица, одлучено е дека нема да се реализираат ...

Големо дефиле под маски денеска на Вевчански карневал 2020

Под мотото „Напрај се Василичар“, вчера започна годинешното издание на Вевчанскиот карневал. Инспирирани од случувањата во јавниот живот во земјата и светот, маските Вевчанци со својата креативност ги ...

Вевчанци со финални подготовки за познатиот Вевчански карневал

Под мотото „Напрај се Василичар,“ Вевчанци ги завршуваат подготовките за Вевчанскиот карневал. Маските се подготвени, Василичарите го чекаат 13 јануари за конечниот почеток на карневалот стар милениуми. Вевчанци, ...

Денеска завршува Вевчански карневал 2019

Со традиционалното палење на маските и познатото Василичарско оро, денска завршува Вевчанскиот карневал 2019. Вевчанци и  годнава беа на висина на задачата. Најголемиот театар на отворено сосема очекувано ...

Вевчански карневал 2019

Се до 14-ти јануари сите патишта водат во Вевчани. Околу 1000 маски на оригинален и единствен начин ја претставија својата маска од општественото секојдневие. Најголемиот театар на отворено ...

Групата „Архангел“ ќе настапи на Вевчански карневал 2019

Познатата група „Архангел“ ќе настапи на годинешното издание на карневалот во Вевчани. Најпознатиот театар на отворено и годинава ќе се одржи во период од 12-ти до 14-ти јануари. ...

ФОТОГАЛЕРИЈА ОД ВЕВЧАНСКИ КАРНЕВАЛ 2018

       Фото: Strugaonline ...

Маските и пасошите се подготвени и Вевчани ве очекува на најуникатното карневалско доживување!

Од 12-ти до 14-ти јануари во Вевчани нè очекува една од најголемите и најуникатни културни знаменитости во нашата земја – ВЕВЧАНСКИ КАРНЕВАЛ! Со оваа манифестација, Вевчани во својот автентичен ...

Џамбо Агушев оркестар, Фолтин, Кирил Џајковски на Вевчански карневал 2018!

Вевчанскиот карневал 2018-та кој традиционално  ќе се одржи во период од 12-ти до 14-ти овој месец и годинава нуди богата програма и е на висина на задачата. Во ...
error: