ТОП Вести
возила

возила

Oд утре (15-ти ноември) почнува обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата

Од 15 ноември, почнува да важи обврската за задолжително носење зимска опрема во возилата, која ќе трае сѐ до 15 март наредната година. Согласно тоа, Републичкиот совет за ...

ЈП Комунално: Поради непрописно паркирани возила, не можеме ефективно да го исчистиме снегот

ЈП Комунално Струга информира дека поради непрописно паркираните возила по улиците низ градот, екипите на службата се соочуваат со проблем за успешно отстранување на снегот од улиците. „Се ...

Забрана за тешки товарни возила на патниот правец Струга – г.п. Ќафасан

После синоќешните врнежи од снег,  од Центарот за управување со кризи информираат дека од превентивни причини се воведува забрана за тешки товарни возила на патниот правец Струга – ...

Започнуваат градежните работи кај ОУ „Браќа Миладиновци” -избегнувајте паркирање во таа зона

Oд Општина Струга ја информираат јавноста дека од денеска (сабота, 17.11.2018) започнуваат градежните работите за реконструкција на просторот помеѓу СОУ „Браќа Миладиновци” и Центарот за култура, односно  на влезот ...

Браќата Асани од Америка со вредна донација за Општата болница во Струга

Општа болница Струга доби донација од околу 1.000 постелнини, два транспортни уреди за постелнина и две возила за превоз на неподвижни лица, кои доаѓаат од браќата Наим Асани ...

Скратена процедура за регистрација на возила во ЕУРО КОНТРОЛ – Струга

Станица за технички преглед ЕУРО КОНТРОЛ – Струга врши технички преглед на на сите видови автомобили, атест на затемнети стакла и плин, регистрација, издавање меѓународна дозвола, издавање на ...

Oд денеска со „Пајак“ служба ќе се отстрануваат неправилно паркирани возила во Струга

Oпштина Струга преку соопштение за јавност ги информираше граѓаните дека од денеска , ЈП „ Еко Струга“ ќе започне со отстранување на неправилно или непрописно запрени или паркирани ...

ЈП „Комунално“ Струга го обнови својот возен парк

Јавното претпријатије Комунално-Струга  после подолг период го обнови својот возен парк. Денес беа пуштени во употреба две специјализирани возила за собирање на комунален смет. Извор и фото: ЈП ...

Престана да важи забраната за тешки товарни возила на Ѓавато и Буково

Престана да важи забраната за сообраќај на тешки товарни возила на планинските премини Ѓавато и Буково, информираат од АМСМ. И натаму важи забраната за тешки товарни возила на ...

Укината забраната за тешки товарни возила на Буково и Плетвар

  Според информациите од АМСМ сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, со остатоци од кашест снег. Од утринава укината е забраната за сообраќај на тешки ...
error: