ТОП Вести
здравство

здравство

Mинистерство за здравство: Се шири лажен е-маил од лажна адреса, граѓаните да не потпаѓаат на оваа манипулација

Министерството за здравство информира дека меѓу граѓаните се шири е-маил со невисината содржина испратен од лажна адреса која наликува на Министерство за здравство. „Известен е Секторот за компјутерски ...

Два нови случаи на коронавирус во Струга

Во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Во текот на прес-конференцијата Институтот за јавно здавје потврди уште 2 позитивни пациенти, така што ...

Лекот „Спинраза“ достапен во Македонија, лицата со спинална мускулна атрофија добија голема надеж

Вчера, за првпат во нашата земја беше даден лекот „Спинраза“ кај мало бебенце – информираше Министерот за здравство, Венко Филипче. Останатите шест деца со соодветен распоред ќе ја ...

Министерот за здравство утрово ги посети повредените пациенти од вчерашната сообраќајна несреќа

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово ги посети повредените пациенти од вчерашната страшна сообраќајна несреќа која се случи на автопатот Скопје-Тетово и во која починаа 14 ...

Струга ќе добие нова болница

Се разгледуваат повеќе можности за изградба на нова болница на периферијата на Струга, најави министерот за здравство Венко Филипче. Болницата ќе се гради на државно земјиште на магистралниот ...

Ќе се реконструира Заводот за нефрологија во Струга

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во следните денови ќе биде распишан тендер за реконструкција на покривот на Заводот за нефрологија во Струга. Освен покривот ќе се ...

Се подготвува нов закон за абортус во Македонија

Во тек е подготовка на нов закон за прекин на бременоста со кој на жената и се дава можност за слободен избор за абортус до 12-та недела, во ...

Македонија е на 22 место во Европа според квалитетот на здравствениот систем

Европскиот здравствен потрошувачки индекс објави листа на здравствени системи рангирани по квалитет за 2017 година. Од 34 земји, Македонскиот здравствен систем е на 22 место. Со 649 поени ...

Министерот за здравство најави реконструкција на болницата „Свети Еразмо“ во Охрид

Министерот за здравство најави решавање и на проблемот со смртноста на новороденчињата и набавката на инсулин. Министерот за здравство Венко Филипче вчера имаше работна средба со раководителите на ...
error: