Македонија е во полуфинале, победа во последната секунда

- Спорт
643

Машката кадетска ракометна репрезентација на Македонија со третата победа по ред осигура пласман меѓу четирите најдобри на ЕХФ-шампионатот, дивизија Б што се игра во Тбилиси, Грузија.

Во драматичен натревар Македонија ги совлада Фарски Острови со 30-29. Во фото-финиш Ненад Костески во последната секунда и ја донесе оваа значајна победа на Македонија.

Иако во текот на целиот натпревар нашиот противник ја имаше контролата на играта и во поголем дел од натпреварот го имаше водството, екипата на Данило Брестовац во крајот на натпреварот успеа да биде поприсебен и да ја однесе победата.

Во последните три минути од натпреварот влеговме со негатива од два гола, но најпрво Џигероски асистираше за Симоноски кој намали на еден гол негатива, а една минута подоцна Серафимов успеа да израмни на 29-29.

Извор и фото: kl7.mk