Се одржа веслачката регата „Струга Опен“, струшките веслачи со одличен учинок

- Локални, Спорт
452

Вчера 18.06.2022 год во Струга се одржа традиционалната веслачка регата „Струга Опен“ во организација на веслачкиот клуб Црн Дрим од Струга. На истата зедоа учество пет веслачки клубови од земјава и соседна Бугарија и Грција. Трките се одвиваа на регатната стаза кај Автокампот „Ас“ кај населбата Езерски Лозја.

„Веслачката регата Струга Опен прераснува во сериозно веслачко натпреварување и во својата речиси 20 годишна традиција стана место за одмерување на веслачките квалитети на младите веслачи ширум Балканот. Доказ за тоа е што оваа година видно беше зголемен бројот на клубови од странство и секако натпреварувачкиот квалитет беше на едно многу повисоко ниво.- вели Игор Скепароски од организацискиот одбор на регатата.

Струшките веслачи имаа одличен учинок во трките во кои што зедоа учество а посебно се истакнаа: Елена Столеска која освои прво место во дисциплината Скиф за јуниорки, Климентина Стојмиловска прво место во скиф за кадетки, Александар Хиохи и Леон Шутиноски прво место во дисциплината Дубл Скул за пионери, и Ана Прентоска прво место во дисциплината Скиф за Пионерки, понатаму во успехот на стружани придонесоа и Филип Чабасоски и Владимир Голабоски со освоено второ место во дисциплината Дубл Скул за Јуниори, Вања Кукунеш второ место во дисциплината Скиф за пионери и Евгенија Грданоска која во дисциплината Скиф за кадетки беше трета, а идентичен пласман имаше и во трката Дубл скул за Кадетки заедно со Ана Прентоска.

Претседателот на Веслачката федерација на Македонија д-р Здравко Голабовски го искористи присуството на најважните чинители на веслачкиот спорт во земјава и опкружувањето, и по повод 90 годишнината од веслањето во Македонија им додели пригодни кристални плакети како признание за придонесот во развојот н македонското веслање.