АМСМ препорачува внимателно возење – еве каде посебно треба да се внимава

- Македонија
247

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, без забрани, застои и ограничувања.Намалена видливост (50 – 100 м) поради магла има кај Македонски Брод ,Сарамзалино и Демир Капија. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Извор: АМСМ

Strugaonline

Facebook Коментари