Започна средбата на премиерот Заев со премиерот на Р. Грција, Ципрас

- Македонија
146

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и премиерот на Република Грција Алкексис Ципрас одржаа заедничка средба за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што се одржува во Софија, Република Бугарија.

Двајцата премиери разговараа за актуелниот момент во разговорите за проблемот што Република Грција го има со уставното име на Република Македонија, и за можностите да ги доближат разликите за решение прифатливо за двете страни.

Strugaonline

 

 

Facebook Коментари