Најсреќни луѓе се оние кои живеат во Мелбурн

- Занимливо, Свет
597

Според истражувањето на порталот „Тајм аут“, во кое што учествуваа 15 илјади лица од 32 светски престолнини, покажаа дека Мелбурн е најсреќен град на светот.

Според Индексот на градски живот, овој австралиски град е на четвртата позиција како највозбудлив град на светот, веднаш по Чикаго, Њујорк и Порт.

Градовите се рангирани врз основа на оценки во седум различни категории: храна и пијалок, култура, социјална заедница и социјални односи, соседство, цени, среќа и степен за погодност за живот.

Околу 90 отсто од жителите на Мелбурн уживаат во живото во овој град, а девет од 10 лица изјавиле дека биле среќни во последните 24 часа.

Магазинот „Економист“ исто така го прогласи Мелбурн за најпогоден град за живот во 2017 година, а оваа награда ја добива седми пат по ред.

Дубаи е прогласен за град со најдолго работно време, Вашингтон има најголем број на самци на сцената за забава, Њујорк има најдобар ноќен живот и стрес, Париз има најненаспани жители.

Извор: А1он

 

Facebook Коментари