Главниот кризен штаб ја усвои препораката изолацијата поради COVID-19 да трае седум дена

- Македонија
119

Главниот координативен кризен штаб на синоќешната седница ја усвои препораката на Комисијата за заразни болести за кратење на периодот на изолација после позитивен ПЦР КОВИД тест од 10 на 7 дена.

Истата е доставена до Владата и за неа треба да биде дискутирано на следната владина седница.

На седницата на Главниот штаб министерот за здравство Беким Сали ја презентирал актуелната состојба со пандемијата предизвикана од COVID-19.

Препораката е врз основа на предлог на Комисијата за заразни болести поради, како што наведуваат од Владата, полесната клиничка слика предизвикана од омикрон сојот.

Facebook Коментари