ТОП Вести

Здравје

ЦЈЗ со препораки за заштита од сезонски грип

Центар за јавно здравје-Охрид  објави препораки за заштита од грипот во текот на зимските месеци. – Зимските месеци се период кога вирусот на ...

ЦЈЗ: Нашите мобилни тимови се подготвени за домашни посети на сите на кои им е потребна помош

Во овие студени, снежни зимски денови, доколку се чувствувате немоќни, а имате потреба од лабораториски микробиолошки услуги во Центар за јавно здравје Охрид, ...

ЦЈЗ-Охрид со потсетување на законските обврски за угостителите за здравствено безбедни Новогодишни празници

Се наближуваат Новогодишните празници, период кога Охрид и Струга, а воедно и  хотелите, рестораните, кафулињата, маркетите., се очекува да ги посетат голем број ...

Денеска започна вакцинирањето против сезонски грип – ова се условите за бесплатна вакцина за пензионери

Центар за јавно здравје Охрид со своите подрачни единици во Струга и Дебар, почнувајќи од денеска (5ти ноември), секој работен ден од 8:00 ...

Персоналот на Кардиолошки завод и Здравствен дом во хуманитарна и еколошка акција

ЈЗУ Кардиолошки завод од Охрид  со хуманитарна акција под мотото „Моето срце – твоето срце“ ги заврши активностите по повод „Светкиот ден на ...

Хуманитарен настан по повод Денот на срцето во Охрид

Започнете го денот со ветување за добро дело.  Нека тој ден биде недела (07.10.2018). Почнувајќи од 12:00 часот, во недела во кафе-бар Objectif ...

Македонски кардиолози на најголемиот конгрес за интервентна кардиологија во светот

Кардиолози од „ ЈЗУ Завод за Кардиоваскуларни заболувања- Охрид “ и универзитетеската Клиника за кардиологија од Скопје престојуваат на најголемиот конгрес од областа ...

Бадемот е одличен сојузник на здравјето, но која е вистински потребната количина?

Многу студии покажуваат дека конзумирањето  „една шака“ бадеми на ден помага во намалување на лошиот холестерол, го штитат срцето и вените, но помага ...

Пожарникарот Бесим Кадриу им подари 12 комплети- униформи на лекарите од Брза помош – Струга

Пожарникарот Бесим Кадриу од Струга преку сопствено позитивно искуство раскажува за професионалниот однос на здравствените работници во Струга. Кога кај него настанале здравствени ...

Д-р Ралф Ланхоф од Берлин одржа едукативно предавање во Заводот за кардиоваскуларни заболувања во Охрид

Во „Заводот за кардиоваскуларни заболувања“ во Охрид се одржа едукативен настан на кој како главен предавач и едукатор беше Д-р Ралф Ланхоф  од клиниката ...
error: